چهارشنبه, 30 آبان 1397
    /  5
عنوان : دیدار مقامات وزارت منابع طبیعی چین(MUR ) با رئیس و مسؤولین سازمان نقشه‌برداری كشور
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۴/۲۰ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

روز چهارشنبه 97/4/20 هیئتی از وزارت منابع طبیعی چین شامل «وانگ چانفنگ؛ Wang Chunfeng» عضو کمیته حزب کمونیست چین (CPC) در وزارت منابع طبیعی این کشور و رئیس هیئت، «وانگ داهه» سرپرست معاونت دپارتمان اطلاعات مکانی و «ژانگ شیبای»؛ رئیس اداره روابط دو جانبه دپارتمان همکاریهای بین‌المللی این وزارتخانه، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف سازمان نقشه‌برداری کشور، با مهندس مسعود شفیعی؛ رئیس این سازمان و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، دیدار و گفتگو کردند.

 

در این دیدار"وا نگ چانفنگ "رئیس هیئت  چینی، ضمن  تشکر از استقبال گرم سازمان نقشه‌برداری کشور اظهار داشت: «قبل از بازدید از این سازمان، شناخت دقیقی از فعالیت‌ها، اهداف و وظایف آن نداشتم و پس از این دیدار، با فناوریهای پیشرفته این سازمان در فرآیند تولید نقشه، شامل مدرن ترین‌نرم افزارها و سخت‌افزارهای مورد استفاده، آشنا شدم و از توانمندی‌های این سازمان آگاهی یافتم».

وی اظهار داشت: «دامنه وسیعی برای همکاری میان دوطرف وجود دارد و می‌توانیم با انعقاد یک تفاهم‌نامه دوجانبه، همکاریهای موثری در زمینه‌های ژئودزی و فتوگرامتری داشته باشیم».

رئیس هیئت چینی ضمن اشاره به برگزاری کنگره جهانی اطلاعات مکانی سازمان ملل متحد در تاریخ 19 تا 21 نوامبر 2018 در شهر "Deping "این کشور، از مهندس شفیعی و سازمان نقشه‌برداری کشور برای حضور در این اجلاس دعوت به‌عمل آورد و ابراز امیدواری کرد که تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان ایران و چین در زمینه مهندسی نقشه‌برداری در زمان وقوع این رویداد به امضای دو طرف برسد».

چانفنگ در ادامه به جایگاه مهم کشور ایران در مسیر جاده ابریشم اشاره کرد واظهار داشت: «همکاری میان دو کشور در زمینه اطلاعات مکانی منافع زیادی را برای هر دو طرف به دنبال خواهد داشت».

 

در ادامه مهندس شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور ضمن خوشآمدگویی به هیئت اعزامی از طرف وزارت منابع طبیعی کشور چین، به تاریخ و فرهنگ غنی دو کشور ایران و چین و روابط گسترده دو طرف اشاره نمود و در ادامه با یادآوری جایگاه علوم ژئوماتیک در ایران، اظهار داشت: «ایرانیان از قدیم در علوم هندسه، نجوم، مساحی و نقشه‌برداری سرآمد بوده‌اند."

وی افزود:  «دانش نقشه‌برداری در ایران سابقه طولانی دارد و حدود هزار سال پیش، ابوریحان بیرونی؛ دانشمند نامدار ایرانی، به عنوان یکی از اولین اساتید و مهندسین نقشه‌برداری شناخته می‌شد که نظریات وی در باب گردش زمین به دور خورشید و اندازه‌گیری شعاع کره زمین قابل توجه است».

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در ادامه گفت: «ما از امکانات کشور چین درزمینه فناوری‌های مرتبط با مهندسی نقشه‌برداری آگاهیم و امیدواریم بتوانیم از توانایی‌های این کشور به‎‌خصوص از ظرفیت فضایی چین و برنامه توسعه ماهواره بیدو" Beido" بهره‌مند شویم».

شفیعی اظهار داشت:  «از انعقاد تفاهم‌نامه میان دوطرف استقبال می‌کنیم و خوب است که همه ابعاد همکاری در" Mou "پیشنهادی دیده شود. تمایل داریم در استفاده از دستگاه‌های تعیین موقعیت ماهواره­ای، از محصولات باکیفت‌تر کشور چین استفاده کنیم، چون تاکنون ذهنیت خوبی از تجهیزات تعیین‌موقعیت ماهواره‌ای ساخت شرکتهای چینی، در ایران ایجاد نشده‌است. از این پس چنانچه قصد استفاده از تجهیزات ساخته شده توسط کشور چین را در حوزه اطلاعات مکانی داشته باشیم، اصرار داریم خرید این تجهیزات با اخذ تائیدیه یک نهاد مسؤول از طرف دولت چین در زمینه کیفیت و خدمات پس از فروش این دستگاهها، باشد».

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به تصمیم ایران برای حمایت از تولید گیرنده‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ای در داخل کشور، اعلام کرد: «همکاری میان تولیدکنندگان ایرانی و شرکتهای چینی منافع دو جانبه‌ای را عاید هر دو کشور خواهد کرد. امیدواریم تقویت ارتباط دو سازمان، ارتباط بیشتر و موثرتر بخش‌های خصوصی دو کشور را نیز به‌همراه داشته باشد. همچنین علاقه‌مندیم که با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی دو کشور، محصولات مشترکی را درحوزه علوم ژئوماتیک تولید کنیم و دو سازمان به عنوان زمینه‌ساز گسترش ارتباطات میان بخش‌های خصوصی عمل کنند».

شفیعی ضمن اشاره به تجربه تاریخی جاده ابریشم و نقش آن در همکاری میان دو کشور در گذشته، اظهار داشت: «خوب است علاوه بر احیای همکاری‌ها در بخش تجارت و بازرگانی در این مسیر،  در زمینه‌های علمی و خصوصا" در حوزه دانش و فناوری‌های مرتبط با نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی نیز ارتباطات قوی و گسترده‌ای بین شرق و غرب آسیا داشته باشیم».

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: «دوطرف بتوانند در زمینه آموزش و ارتقای دانش متخصصان نیز همکاری مشترک داشته باشند و توافق نهایی دو سازمان، نهایتاً در سند همکاریهای مشترک ایران و چین که توسط کمیسیون‌ مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور تدوین می‌گردد، گنجانده شود».

 

گفتنی است در این دیدار آقای دکتر جمور؛ معاون فنی و تعدادی از مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور نیز حضور داشتند.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0