شنبه, 31 فروردين 1398
  • EN
    /  4
رو عنوان : گام‎های مشترک آسیا و اقیانوسیه برای کاهش بلایا
عنوان : روایت یحیی جمور از كنفرانس وزرای آسیایی در مغولستان: لزوم تمركز بر عوامل فاجعه بنیادی در هم آمیخته از شهرسازی بدون برنامه گرفته تا تغییرات اقلیمی و فقر
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۶/۱۸ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، سومین نشست شورای حکام مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا ((APDIM) اواخر مهرماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد. دومین نشست اعضای این شورا نیز با هدف کاهش آسیب‌های بلایای طبیعی، بهمن ماه سال گذشته در ایران برگزار شده بود. در پایان این اجلاس، بیانیهای درمورد لزوم ایجاد پایگاههای تبادل اطلاعات و دانش به شکل الکترونیک و آموزش از راه دور کارشناسان کشورهای عضو اپدیم صادر شد. این بیانیه همچنین بر لزوم حمایت تکنیکی از همه کشورهای منطقه برای ارتقای دانش و آمادگی هر چه بیشتر برای مقابله با حوادث و مخاطرات طبیعی تاکید کرد.

در پی این اجلاس، هشتمین کنفرانس وزیران آسیایی درباره کاهش خطر بلایای طبیعی، تیرماه سال جاری در مغولستان برگزار شد.  بیش از 3000 شرکت کننده شامل نمایندگان رسمی کشورها در سطح منطقه، وزیر یا معاون وزیر از 50 کشور آسیایی و 1500 مرکز بین‌المللی، منطقهای و ملی، طی چهار روز، در شهر " اولان باتور" کشور مغولستان؛ با هدف کاهش خطرات ناشی از بلایا، در راستای توسعه پایدار و دستیابی به برنامه کاری منطقه آسیا، برای بازه زمانی 2018 تا 2020 گرد هم آمده بودند.

در آستانه برگزاری سومین نشست شورای حکام مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (APDIM)) با دکتر یحیی جمور معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور که به نمایندگی از این سازمان در کنفرانس مغولستان حضور یافته بود؛ گفت‎وگویی صورت گرفته که مشروح آن را در ادامه می‎خوانید:

حضور شما در کنفرانس مغولستان به نمایندگی از سازمان نقشه برداری کشور بود. به عنوان اولین سوال بفرمایید که به جز شما چه کسانی از ایران در این کنفرانس شرکت داشتند؟

علاوه بر بنده، آقای اسماعیل نجار معاون وزیرکشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، آقای محمد شکرچیزاده رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی، آقای محمد هادی دریایی معاون مرکز روابط عمومی، اطلاع رسانی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور و نمایندگانی از وزارت امور خارجه و جمعیت هلال احمر در یان کنفرانس شرکت کرده بودند.

در مورد برنامهها و نشستهای تخصصی این کنفرانس توضیحاتی را ارائه فرمایید.

علاوه بر بیانیه رسمی وزرا و نمایندگان کشورها ، نشست های تخصصی زیادی در حاشیه کنفرانس برگزار شد و از کشور ایران هم آقای نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، با ارائه بیانیه‌ای، علاوه بر ذکر اقدامات و برنامههای جمهوری اسلامی ایران در زمینه مدیریت و کاهش خطرات و تلفات بلایا ، پیشنهاداتی در مورد ضرورت اشتراک گذاری تجربیات و اطلاعات و بیان ظرفیتها و نیازهای کشور ارائه نمودند.

یکی از مواردی که در بیانیه پایانی این کنفرانس به آن اشاره شده بود، طرح عملیاتی 2018-2020 مبنی بر «برنامه منطقهای آسیا برای پیادهسازی چارچوب کاهش خطر پذیری سوانح» بر اساس طرح جهانی Sedai  بود. در این خصوص بیشتر توضیح می‎دهید.

Sedai""یک طرح جهانی است که برنامه هایی را جهت پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از بلایای طبیعی، جهت دستیابی به توسعه -

پایدار در طی سالهای 2015-2030 ارائه می‌دهد.  به عبارت دیگر خط و مشی سند" Sendai"، پیاده سازی برنامه توسعه پایدار در منطقه، در متن سند 2030 است.

طرح عملیاتی 2018-2020 در همین راستا به دنبال اهداف و دستورالعملهای تعیین شده در برنامه منطقهای آسیا و تحلیل پیشرفتهایی است که از زمان نشر آن صورت گرفته است؛ همچنین مهم ترین نکات برجسته دستاوردهای کشورهای عضو را در برابر نقاط عطف مورد توافق برای این دوره فراهم می کند و دامنه طرح دو ساله را برای دو سالانه بعدی گسترش می دهد.

به برنامه عملیاتی 2018-2020 مبتنی بر ارزیابی پیشرفت در اجرای برنامه منطقه ای آسیا اشاره کردید، جزئیات آن را بیشتری تشریح می‎کنید؟

این برنامه اهداف زیر را دنبال میکند:

- همه کشورها روشهای جمع آوری دادهها و پروفایلهای ریسک را با جمع آوری اطلاعات مربوط به جنسیت، سن و معلولیت شناسایی کنند.

-همه کشورها در راهبردهای ملی و برنامه های کاهش خطر بلایا ، با توجه به تمرکز بیشتر بر اقدامات محلی ، جهت رسیدن به اهداف سند تجدید نظر کنند.

- 30درصد از کشورها چارچوب نظارتی یا سیاستی را برای تقویت ملاحظات ریسک و اقدامات کاهش خطرات در ابتکارات توسعه،  بویژه در بخش زیر بنایی توسعه دهند.

- 60 درصد از کشورها سیستمهای عامل ملی و محلی چند بخشی و متشکل از چندین شرکت را تشکیل دهند.

- همچنین همه کشورها اهداف منطقهای را طبق برنامه منطقهای آسیا از سال‌های 2022-2028 هر دو سال یک بار  مرور کنند.

دستاورد نهایی این کنفرانس از نظر شما چه بود؟

این کنفرانس به دنبال تقویت و توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در کشورهای منطقه آسیا و موسسات ملی و منطقهای فعال در حوزههای پیشگیری از بلایا و کاهش خطر، آمادگی ، پاسخ و احیا با تاکید بر پایش بلایا و هشدار به موقع بود.

برای این منظور بنا شد تا کمک رسانی و خدمات فنی ومشاوره ای در خصوص بلایا به کشورهای منطقه آسیا داده شده و زمینه اشتراک گذاری و دسترسی به منابع اطلاعات بلایا و دادها ی کشورهای منطقه فراهم شود.

توجه به ظرفیت سازی، تقویت دانش، تجارب و ابتکار عمل تکمیلی منطقه ای و همچنین توجه به رویکرد کلی کشورهای منطقه آسیا به مدیریت اطلاعات بلایا با توجه به خطرات و آسیب پذیریها در راستای توسعه پایدار از دیگر دستاوردهای این کنفرانس بود. همچنین برنامه کاری کشورهای منطقه آسیا در حوزه کاهش خطر بلایا تصویب شد.

در بندهایی از بیانیه پایانی کنفرانس نیز به این موارد اشاره شد، درست است؟

بیانیه پایانی کنفرانس د ر 28 بند قرائت شد که بندهای مهم آن عبارتست از:

- ابراز نگرانی عمیق در مورد تاثیرات مداوم بلایای طبیعی در منطقه ،که منجر به از دست رفتن زندگی و معیشت انسان، جابجایی مردم و آسیبهای زیست محیطی، اقتصادی، اجنماعی و مادی شده است.

-درک نیاز به تمرکز بر عوامل فاجعه بنیادی در هم آمیخته ودر حال توسعه از قبیل شهرسازی بدون طرح و برنامه، مهاجرت، رشد جمعیت ، تغییرات اقلیمی و فقر.

- شناخت تحقیقات علمی و فناوری و کاربرد آن از جمله در فضا و فناوری اطلاعات و ارتباطات که نقش مهمی در دستیابی به دستور کار 2030 برای توسعه پایدار دارد.

- تجدید تعهد برای اطمینان از تداوم کار بر اساس نتایج کنفرانس وزرای آسیایی در مورد کاهش خطر پذیری سوانح در( هند 2016) و ادامه پیشرفت دولت ها برای پیاده سازی و همکاری و حمایت از سازمانها و سایر ذینفع ها برای پیاده سازی برنامه های منطقه ای آسیا.

- سرعت بخشدن به اقدامات لازم جهت توسعه و اجرای استراتژی های ملی و محلی در کاهش خطر پذیری سوانح تا سال  2020

کنفرانس بعدی وزرای آسیایی در چه کشوری و در چه زمانی برگزار خواهد شد؟

در کشور استرالیا و در سال 2020 برگزار خواهد شد.

و سخن پایانی

در پایان از مهندس مسعود شفیعی، رئیس محترم سازمان نقشه برداری کشور و کلیه عزیزانی که در انجام این سفر همکاری داشته اند صمیمانه سپاسگزارم.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0