سه‌شنبه, 28 اسفند 1397
  • EN
    /  5
عنوان : شفیعی در دیدار با آیت‎الله نوری‎همدانی بر لزوم منع توسعه شهری در مناطق فرونشست تاكید كرد/ آیت‎الله نوری‎همدانی: سازمان نقشه برداری كشور می‎تواند مخاطرات و تهدیدات را شناسایی كند
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۸/۰۴ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در دیدار با آیتالله حسین نوری همدانی ازمراجع تقلید، بر لزوم منع توسعه شهری در مناطق فرونشست زمین تاکید کرد و گفت: باید امانت الهی سرزمینی خود را حفاظت کنیم و آن را به نیکی به آیندگان تحویل دهیم.


آیتالله نوری همدانی: از نام خلیج فارس باید حراست شود

 مهندس مسعود شفیعی روز پنجشنبه سوم آبان‌ماه، طی سفری یک‌روزه به استان قم با مراجع عالیقدر تقلید؛ آیات عظام نوریهمدانی، علوی گرگانی و نیز علمای شاخص حوزه علمیه قم؛ آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله حسینی بوشهری و آیت‌الله اعرافی، دیدار کرد و ضمن تبیین فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور و ارائه گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در کشور؛ به‌ویژه استان قم، بر لزوم جلوگیری از ادامه این روند تأکید نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشهبرداری کشور، مهندس مسعود شفیعی پس از دیدار با آیات حسینی بوشهری، اعرافی و علوی گرگانی به دیدار آیتالله حسین نوریهمدانی از مراجع عالیقدر تقلید رفت و با ایشان گفت و گو کرد.

آیتالله حسین نوری همدانی از مراجع عظام تقلید در استان قم در دیدار رئیس و جمعی از مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه نقشه‌برداری برای کشور کاری مهم و بسیار خطیر است، اظهار داشت: «باید نقشه‌برداری‌های صورت گرفته، در عمل مورد استفاده مسؤولان و برنامه‌ریزان کشور قرار گیرد».

ایشان با بیان اینکه باید قبل از وقوع حوادث، به دنبال پیشگیری و علاج آن بود، گفت: سازمان نقشهبرداری کشور می تواند بسیاری از مخاطرات و تهدیدات را شناسایی کند و این موضوع کمک بسیاری به مدیریت کشور می کند.

این مرجع عالیقدر تقلید همچنین با بیان اینکه در تاسیس یک نظام سیاسی، تدوین قانون اساسی از ارکان مهم و زیربنایی آن است، خاطرنشان کرد: «همه شئون فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هر نظامی باید بر اساس اصول قانون اساسی کشورها پایه گذاری شوند». این استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: «کار در جمهوری اسلامی علاوه بر برنامه‌ریزی و اقدام بر مبنای قانون اساسی، نیازمند اخلاص نیز هست که باید این موضوع مورد توجه مسئولان کشور قرارگیرد».

آیتالله نوری‌همدانی در ادامه بابیان اینکه برای رفع مشکلات کشور، اراده، همت و اخلاص نیازاست، افزود: «خدمت گذاری به نظام و انقلاب نیازمند همت و اخلاص است. مدیریت کشور، نیاز به قدرت قوی دارد. اگر قدرت نباشد، انسانهای عادی از اداره کشور عاجز هستند. اینکه در حال حاضر وضع کشور اینگونه است، به‌دلیل عدم مدیریت قوی است. خدای متعال مدیریت را به انبیاء الهی که انسان‌هایی قوی بودند دادند و وقتی امام معصوم نباشد، نایب و قائم برای ایشان تعیین شده است».

با مدیریت قوی میتوان مشکلات مردم را حل کرد

این مرجع تقلید به نقل از حضرت علی(ع)، گفت: «گفتن حرف حق آسان است اما وقتی به عمل برسد معلوم میشود که تا چه اندازه قدرت عمل کردن مطالب گفته شده، وجود دارد» و در ادامه افزود: «در حال حاضر سخنانی که مسئولین می‌گویند در ظاهر خوب است، ولی درعمل چون مدیریت قوی نیست، در حد همان حرف می‌ماند و به عمل نمی آید، تا مشکلات مردم رفع شود».

 

استاد حوزه علمیه قم، خطاب به رئیس سازمان نقشهبرداری کشور گفت: «انشالله که شما هم با نیت خدمت‌رسانی به نظام در این جایگاه قرار گرفتهاید و حتما فرد شایستهای بودید که چنین مسئولیت خطیری را بر عهده شما گذاشتهاند. به‌حمدالله در بیان قوی هستید و انشاالله عملکرد شما نیز قوی خواهد بود. عملی کردن حرفها و نقشههای شما هم خیلی قدرت میخواهد. امیدوارم شما در این کار مهم و بزرگ و حساس موفق باشید و تا سال دیگر که به اینجا میآیید نشان دهید که چقدر موفق بودهاید و نواقص را برطرف کردهاید».

 

دشمنان در کمین ما هستند، باید مراقب باشیم

آیتالله نوری همدانی در واکنش به بخشی از سخنان رئیس سازمان نقشهبرداری کشور که به تثبیت نام «خلیج فارس» در نقشههای تولیدی این سازمان و جایگزینی آن به‌جای نقشههای انگلیسی در این دریا اشاره داشت، گفت: «در کتابهای فقهی به جا مانده از 500-600 سال گذشته، از «خلیج فارس» نام برده شده که ثابت میکند این خلیج، از ابتدا «خلیج فارس» نام داشته است. ولی استکبار جهانی با این نام هم دشمنی دارد».

 ایشان به طراحی دشمنان برای از بین بردن  انقلاب و نظام اشاره کردند و گفتند: «کار دشمن، نقشه کشی برای از بین بردن انقلاب است؛ ولی باید ما هوشیاری باشیم و گرفتار فتنههای دشمنان نشویم».

 

نقشه‌برداری، زیرساخت همه زیرساخت‌هاست

مهندس شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور نیز در این دیدار با بیان اینکه برای اداره کشور بیش از هرچیزی به اطلاعات صحیح و به‌هنگام نیاز داریم گفت: «وظیفه این سازمان تامین اطلاعات مکانی پایه برای برنامه‌ریزیهای زیربنایی کشور به‌ویژه فعالیتهای عمرانی و تنظیم روابط بین تولیدکنندگان و کاربران اطلاعات مکانی از طریق تدوین ضوابط، استانداردها و دستورالعمل‌هاست».وی نقشه‌برداری را زیرساخت تمام زیرساختها دانست و گفت: «تا زمانی که نقشه‌برداری وجود نداشته باشد، بسیاری از خدمات و توسعه زیرساخت‌ها از جمله حمل و نقل، امکان پذیر نیست. از این رو وظیفه سنگینی بر عهده سازمان است تا با به‌کارگیری همه ظرفیت‌ها، نیازهای مبنایی کشور را به موقع برطرف کند».

 

نقشه‌های دریایی ایرانی در شمال و جنوب، جایگزین نقشه‌های انگلیسی و روسی

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به تولید و انتشار نقشه دریایی خلیج فارس برای نخستین بار توسط متخخصان ایرانی پس از انقلاب، که به تایید نهادهای بینالمللی رسیده و جایگزین نقشههای انگلیس در این منطقه شده است، گفت: «در این نقشهها نام «خلیج فارس» تثبیت شده و در سطح جهانی منتشر شده است. همچنین در آبهای شمال کشور نقشههای سازمان نقشه‌برداری از بخشی از دریای خزر جایگزین نقشههای روسیه شده است».

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور با یادآوری اینکه پایش پوسته زمین و بررسی تغییرات ارتفاعی زمین یکی از مأموریت‌های این سازمان است، ادامه داد: «طی دو دهه اخیر متوجه تغییراتی در پوسته زمین از جمله فرونشستها در سطح زمین شدیم که عمدتا به دلیل کاهش منابع آب زیرزمین است و برداشت بی رویه از این آبها به فرونشست دامن زده است. در بسیاری از دشتها با فرونشست 16 تا 20 سانتیمتری روبروییم که تمامی سازههای روی زمین و تاسیسات حیاتی از راه آهن گرفته تا خطوط لوله آب، نفت، ابنیه و ... را با خطر شکست و تخریب مواجه میکند. ادامه این روند در یک بازه 10 ساله آتی، موجب کاهش 2 متری ارتفاع زمین در تعداد زیادی از دشتهای کشور می‏شود».

 

شفیعی با بیان اینکه فرونشست زمین در کشور عاملی نگران‌کننده است، گفت: «برای جلب توجه مردم و مسئولان به این عارضه، احساس مسئولیت میکنیم و به همین منظور به دیدار علما و مراجع عالیقدر تقلید آمدهایم تا این موضوع را به اطلاع ایشان برسانیم. امیدواریم که مراجع عالیقدر تقلید در قالب الزامات و توصیههای موکد به مردم و تاکید بر مبانی شرعی و فقهی در این زمینه، جامعه را نسبت به آسیبهای ناشی از فرونشست زمین متوجه کرده و با ارشاد مردم مانع از گسترش فرونشست در زمین شوند».

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه سازمان نقشهبرداری کشور از دهه 30 تا کنون به صورت دورهای از مناطق مختلف کشور تصویر‌برداری هوایی داشته، ادامه داد: «از این آرشیو غنی تصاویر، در محاکم قضایی مخصوصاً پروندههای مرتبط با نوع کاربری و مالکیت اراضی کشاورزی استفاده میشود به گونهای که هم مانع از تضییع منابع ملی می‏شود و هم عاملی برای احقاق حق مردم در دعاوی حقوقی است».

 

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور افزود: «همانطور که برای هرکاری باید تحقیقات مقدماتی صورت گیرد، چنانچه قبل از اقدامات اجرایی ضروری، به‌ویژه توسعه شهرها، درباره تغییرات پوسته زمین و فرونشست‌ها تحقیقات لازم صورت میگرفت، خسارات کمتری به زیرساختها وارد می‌شد». وی بر این اساس بر لزوم منع توسعه شهری در مناطق متأثر یا مستعد فرونشست زمین تاکید کرد و گفت: «باید امانت الهی سرزمینی خود را حفاظت کنیم و آن را به نیکی به آیندگان تحویل دهیم».

 

در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی، رئیس سازمان نقشهبرداری کشور، تقدیم آیت‌الله نوری همدانی شد.

گفتنی است آقایان جمور، زینالپور، شهبازی و خانم وزیری معاون فنی، مدیر کل امور اداری و توسعه منابع انسانی، مشاور رئیس و سرپرست حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاریهای بینالمللی سازمان نقشه‌برداری کشور نیز مهندس شفیعی را در این دیدار همراهی میکردند. همچنین حسن رضوی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم و شاکر معاون آمار و اطلاعات این سازمان از دیگر همراهان رئیس سازمان نقشهبرداری کشور در دیدار با علما و مراجع بودند.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0