سه‌شنبه, 28 اسفند 1397
  • EN
    /  3
رو عنوان : تجزیه و تحلیل زلزله کرمانشاه از سوی مدیرکل نقشه برداری زمینی و هوایی سازمان نقشه برداری کشور
عنوان : سعادت: زمین در زلزله كرمانشاه 55 سانتیمتر حركت كرده بود/ اسلامی‏‎راد: با تصاویر هوایی از مناطق زلزله زده، میزان تخریب را تخمین زدیم
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۸/۰۵ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

بخشی از نشست خبری امروز سازمان نقشه برداری کشور به موضوع زلزله سال گذشته کرمانشاه اشاره داشت. دو تن از مدیران سازمان به بررسی‎هایی که پس از این زلزله در دو بخش زمینی و هوایی انجام داده بودند اشاره کرده و گزارشی به خبرنگاران ارائه دادند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، در ادامه نشست خبری امروز این سازمان با عنوان «بررسی جامع فرونشست در سراسر کشور»، دکتر عبدالرضا سعادت مدیر کل ژئودزی و نقشه برداری زمینی و دکتر علی اسلامی‎راد مدیرکل نقشه‎برداری هوایی و فضایی سازمان به بیان مطالبی پرداختند.

سعادت با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین وظایف سازمان نقشه‎برداری کشور، ایجاد نقاط ترازیابی در 33 هزار و 500 کیلومتر مساحت کل کشور است، افزود: این نقاط در برخی نواحی تغییرات ارتفاعی چند متری و در برخی مناطق تغییرات چند میلی‎متری را نشان می‎دهند. به عنوان مثال در شهر ارومیه با تغییرات حدود 2 سانتی‎متری روبرو بوده‎ایم اما اطراف دریاچه ارومیه تغییرات بیش از 10 سانتی‎متری را نشان می‏‎دهد. همچنین در بزرگراه آیت‎الله سعیدی تهران در نزدیکی اتوبان آزادگان، شاهد تغییرات ارتفاعی فرونشست- 12 سانتیمتری طی دو سال گذشته هستیم.

وی از 130 ایستگاه دائمی ژئودینامیک سازمان نقشه برداری در کل کشور خبر داد که به صورت آنلاین هر 30 ثانیه یک بار تغییرات پوسته زمین را ثبت می‎کنند.

سعادت که می‎گفت شهر تهران تنها یک ایستگاه ژئودینامیک دارد اما در حومه پایتخت در مناطق شهریار، اخترآباد و البرز نیز ایستگاه‎هایی ایجاد شده است، تاکید کرد: این تعداد ایستگاه برای استان تهران با توجه به تعدد گسل‎هایی که دارد، بسیار کم است.

مدیرکل ژئودزی و نقشه برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور از حرکات تکتونیکی پوسته زمین در اثر فشار فلات عربستان به فلات ایران سخن گفت که منجر به افزایش ارتفاعی و کوهزایی در سلسله جبار زاگرس و البرز شده است.

وی در بخشی از  این نشست خبری به تجزیه و تحلیل زلزله کرمانشاه در اداره کل زمینی سازمان نقشه برداری کشور اشاره کرد و گفت: بررسی‎های ما حاکی از آن است که سمت شمال شرقی گسل این استان در مرز ایران با 34 سانتیمتر پایین آمدگی روبرو بوده اما سمت جنوب غربی آن در مرز عراق شاهد 75 سانتیمتر بالا آمدگی بوده است. در کل، این منطقه در اثر زلزله  با 55 سانتیمتر حرکت به سمت جنوب مواجه بوده است.

علی اسلامی راد مدیرکل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان نیز در ادامه این نشست خبری با اشاره به اینکه سازمان نقشه برداری کشور مجهز به چهار هواپیما برای عکسبرداری هوایی است، گفت: نخستین بار دو روز پس از زلزله بم، با عکسبرداری هوایی از این منطقه؛ نقشه میزان تخریب را ارائه دادیم. پس از آن در زلزلههای کرمان، جنوب خراسان، سیل گلستان و ... نیز عکس برداری هوایی انجام و میزان تخریب اعلام شد.

وی با اشاره به اینکه روز ۲۱ آبان ماه سال گذشته زلزله کرمانشاه اتفاق افتاد، افزود: هواپیمای سازمان نقشه برداری کشور روز ۲۳ آبان پرواز کرد و طی پنج روز ۴ هزار فریم عکس از ۱۸ شهر و ۴۰۰ روستا تهیه کرد که چهار ترابایت اطلاعات جمع آوری کرد که تا پیش از پایان پرواز مرتبا به تهران ارسال می‎شد تا به نقشه تصویری تبدیل شده و در اختیار مراجع ذیربط قرار گیرد.

مدیرکل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان از مشکلات هماهنگی برای پرواز در نقاط مرزی و تهیه نقشه از این مناطق سخن گفت و افزود: برای اولین بار بعد از زلزله کرمانشاه بود که عکسبرداری از سرپل ذهاب در مقیاس بزرگ انجام شد. پس از پردازش تصاویر، نقشه تصویری به دست آمده در امدادرسانی و تخمین میزان تخریب مورد استفاده قرار گرفت.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0