سه‌شنبه, 28 اسفند 1397
  • EN
رو عنوان : سفر یک روزه رئیس سازمان نقشه برداری کشور به قم
عنوان : گزارش مهندس شفیعی به علما و مراجع عظام تقلید از وضعیت فرونشست در قم/تأكید علما و مراجع بر شناسایی مخاطرات و حفظ منابع سرزمینی
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۸/۰۷ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مهندس مسعود شفیعی روز پنجشنبه سوم آبان‌ماه، طی سفری یک‌روزه به استان قم با مراجع عالیقدر تقلید؛ آیات عظام نوریهمدانی، علوی گرگانی و نیز علمای شاخص حوزه علمیه قم؛ آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله حسینی بوشهری و آیت‌الله اعرافی، دیدار کرد و ضمن تبیین فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور و ارائه گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در کشور؛ به‌ویژه استان قم، بر لزوم جلوگیری از ادامه این روند تأکید نمود.

 

آیتالله نوری همدانی: سازمان نقشه برداری كشور میتواند مخاطرات و تهدیدات را شناسایی كند

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‎برداری کشور، آیتالله العظمی حسین نوری همدانی از مراجع عظام تقلید در استان قم در دیدار رئیس و جمعی از مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه نقشه‌برداری برای کشور کاری مهم و بسیار خطیر است، اظهار داشت: «باید نقشه‌برداری‌های صورت گرفته، در عمل مورد استفاده مسؤولان و برنامه‌ریزان کشور قرار گیرد».

ایشان با بیان اینکه باید قبل از وقوع حوادث، به دنبال پیشگیری و علاج آن بود، گفت: سازمان نقشهبرداری کشور می تواند بسیاری از مخاطرات و تهدیدات را شناسایی کند و این موضوع کمک بسیاری به مدیریت کشور می کند.

این مرجع عالیقدر تقلید همچنین با بیان اینکه در تاسیس یک نظام سیاسی، تدوین قانون اساسی از ارکان مهم و زیربنایی آن است، خاطرنشان کرد: «همه شئون فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هر نظامی باید بر اساس اصول قانون اساسی کشورها پایه گذاری شوند». این استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: «کار در جمهوری اسلامی علاوه بر برنامه‌ریزی و اقدام بر مبنای قانون اساسی، نیازمند اخلاص نیز هست که باید این موضوع مورد توجه مسئولان کشور قرارگیرد».

آیتالله العظمی نوری‌همدانی در ادامه با بیان اینکه برای رفع مشکلات کشور، اراده، همت و اخلاص نیازاست، افزود: «خدمت گذاری به نظام و انقلاب نیازمند همت و اخلاص است. مدیریت کشور، نیاز به قدرت قوی دارد. اگر قدرت نباشد، انسانهای عادی از اداره کشور عاجز هستند. اینکه در حال حاضر وضع کشور اینگونه است، به‌دلیل عدم مدیریت قوی است. خدای متعال مدیریت را به انبیاء الهی که انسان‌هایی قوی بودند دادند و وقتی امام معصوم نباشد، نایب و قائم برای ایشان تعیین شده است».

با مدیریت قوی میتوان مشکلات مردم را حل کرد

این مرجع عالیقدر تقلید به نقل از حضرت علی(ع)، گفت: «گفتن حرف حق آسان است اما وقتی به عمل برسد معلوم میشود که تا چه اندازه قدرت عمل کردن مطالب گفته شده، وجود دارد» و در ادامه افزود: «در حال حاضر سخنانی که مسئولین می‌گویند در ظاهر خوب است، ولی درعمل چون مدیریت قوی نیست، در حد همان حرف می‌ماند و به عمل نمی آید، تا مشکلات مردم رفع شود».

استاد برجسته حوزه علمیه قم، خطاب به رئیس سازمان نقشهبرداری کشور گفت: «انشالله که شما هم با نیت خدمت‌رسانی به نظام در این جایگاه قرار گرفتهاید و حتما فرد شایستهای بودید که چنین مسئولیت خطیری را بر عهده شما گذاشتهاند. به‌حمدالله در بیان قوی هستید و انشاالله عملکرد شما نیز قوی خواهد بود. عملی کردن حرفها و نقشههای شما هم خیلی قدرت میخواهد. امیدوارم شما در این کار مهم و بزرگ و حساس موفق باشید و تا سال دیگر که به اینجا میآیید نشان دهید که چقدر موفق بودهاید و نواقص را برطرف کردهاید».

 

دشمنان در کمین ما هستند، باید مراقب باشیم

آیتالله العظمی نوری همدانی در واکنش به بخشی از سخنان رئیس سازمان نقشهبرداری کشور که به تثبیت نام «خلیج فارس» در نقشههای تولیدی این سازمان و جایگزینی آن به‌جای نقشههای انگلیسی در این دریا اشاره داشت، گفت: «در کتابهای فقهی به جا مانده از 500-600 سال گذشته، از «خلیج فارس» نام برده شده که ثابت میکند این خلیج، از ابتدا «خلیج فارس» نام داشته است. ولی استکبار جهانی با این نام هم دشمنی دارد».

 ایشان به طراحی دشمنان برای از بین بردن  انقلاب و نظام اشاره کردند و گفتند: «کار دشمن، نقشه کشی برای از بین بردن انقلاب است؛ ولی باید ما هوشیاری باشیم و گرفتار فتنههای دشمنان نشویم».

 

نقشه‌برداری، زیرساخت همه زیرساخت‌هاست

مهندس شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور نیز در این دیدار با بیان اینکه برای اداره کشور بیش از هرچیزی به اطلاعات صحیح و به‌هنگام نیاز داریم گفت: «وظیفه این سازمان تامین اطلاعات مکانی پایه برای برنامه‌ریزیهای زیربنایی کشور به‌ویژه فعالیتهای عمرانی و تنظیم روابط بین تولیدکنندگان و کاربران اطلاعات مکانی از طریق تدوین ضوابط، استانداردها و دستورالعمل‌هاست».وی نقشه‌برداری را زیرساخت تمام زیرساختها دانست و گفت: «تا زمانی که نقشه‌برداری وجود نداشته باشد، بسیاری از خدمات و توسعه زیرساخت‌ها از جمله حمل و نقل، امکان پذیر نیست. از این رو وظیفه سنگینی بر عهده سازمان است تا با به‌کارگیری همه ظرفیت‌ها، نیازهای مبنایی کشور را به موقع برطرف کند».

 

نقشه‌های دریایی ایرانی در شمال و جنوب، جایگزین نقشه‌های انگلیس و روسیه

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به تولید و انتشار نقشه دریایی خلیج فارس برای نخستین بار توسط متخخصان ایرانی پس از انقلاب، که به تایید نهادهای بینالمللی رسیده و جایگزین نقشههای انگلیس در این منطقه شده است، گفت: «در این نقشهها نام «خلیج فارس» تثبیت شده و در سطح جهانی منتشر شده است. همچنین در آبهای شمال کشور نقشههای سازمان نقشه‌برداری از بخشی از دریای خزر جایگزین نقشههای روسیه شده است».

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور با یادآوری اینکه پایش پوسته زمین و بررسی تغییرات ارتفاعی زمین یکی از مأموریت‌های این سازمان است، ادامه داد: «طی دو دهه اخیر متوجه تغییراتی در پوسته زمین از جمله فرونشستها در سطح زمین شدیم که عمدتا به دلیل کاهش منابع آب زیرزمین است و برداشت بی رویه از این آبها به فرونشست دامن زده است. در بسیاری از دشتها با فرونشست 16 تا 20 سانتیمتری روبروییم که تمامی سازههای روی زمین و تاسیسات حیاتی از راه آهن گرفته تا خطوط لوله آب، نفت، ابنیه و ... را با خطر شکست و تخریب مواجه میکند. ادامه این روند در یک بازه 10 ساله آتی، موجب کاهش 2 متری ارتفاع زمین در تعداد زیادی از دشتهای کشور می‏شود».

شفیعی با بیان اینکه فرونشست زمین در کشور عاملی نگران‌کننده است، گفت: «برای جلب توجه مردم و مسئولان به این عارضه، احساس مسئولیت میکنیم و به همین منظور به دیدار علما و مراجع عالیقدر تقلید آمدهایم تا این موضوع را به اطلاع ایشان برسانیم. امیدواریم که مراجع عالیقدر تقلید در قالب الزامات و توصیههای موکد به مردم و تاکید بر مبانی شرعی و فقهی در این زمینه، جامعه را نسبت به آسیبهای ناشی از فرونشست زمین متوجه کرده و با ارشاد مردم مانع از گسترش فرونشست در زمین شوند».

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه سازمان نقشهبرداری کشور از دهه 30 تا کنون به صورت دورهای از مناطق مختلف کشور تصویر‌برداری هوایی داشته، ادامه داد: «از این آرشیو غنی تصاویر، در محاکم قضایی مخصوصاً پروندههای مرتبط با نوع کاربری و مالکیت اراضی کشاورزی استفاده میشود به گونهای که هم مانع از تضییع منابع ملی می‏شود و هم عاملی برای احقاق حق مردم در دعاوی حقوقی است».

 

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور افزود: «همانطور که برای هرکاری باید تحقیقات مقدماتی صورت گیرد، چنانچه قبل از اقدامات اجرایی ضروری، به‌ویژه توسعه شهرها، درباره تغییرات پوسته زمین و فرونشست‌ها تحقیقات لازم صورت میگرفت، خسارات کمتری به زیرساختها وارد می‌شد». وی بر این اساس بر لزوم منع توسعه شهری در مناطق متأثر یا مستعد فرونشست زمین تاکید کرد و گفت: «باید امانت الهی سرزمینی خود را حفاظت کنیم و آن را به نیکی به آیندگان تحویل دهیم».

در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی، رئیس سازمان نقشهبرداری کشور، تقدیم آیت‌الله نوری همدانی شد.

 

آیتالله علوی گرگانی: استفاده صحیح از تخصص نقشه‌برداری زمینه‌ساز تحقق عدالت اجتماعی است

 

آیتالله العظمی سیدمحمدعلی علویگرگانی از مراجع عالیقدر تقلید در دیدار رئیس و معاونین سازمان نقشه برداری کشور، با بیان اینکه نقشه برداری از زیرساختهای مهم در توسعه کشور است و بسیاری از برنامه‌های کلان کشور نیز بر اساس این نقشه‌ها تنظیم می‌شود، گفت: «البته در سالیان قبل کم‌کاری‌هایی در این زمینه صورت گرفته است و باید مسئولان بیشتر در توسعه شهری توجه و دقت کنند».

 

این استاد برجسته حوزه با اشاره به اینکه در سال های گذشته، گنبد و گلدسته‌ حرم ائمه‌ مطهر در شهرهای قم و مشهد، اولین چشم‌اندازی بود که هر مسافری آن را می‌دید، گفت: «متاسفانه به علت برنامه‌ریزی‌های نادرست و ساخت و ساز در اطراف حرم ائمه در این شهرها، بارگاه ائمه‌ مطهر به حاشیه رفته و رویت پذیری‌اش را نیز از دست داده است. تا جایی که حتی از 10 متری حرم هم نمیتوان بارگاه مطهر ائمه بزرگوار را مشاهده کرد. علت این عارضه بینظمی در مدیریت شهری و بیتوجهی به نقشه جامع حرم است. نباید اجازه میدادند که حریم اهل بیت خدشه دار شود و این میزان ساخت و ساز در حواشی آن صورت بگیرد». وی بر رعایت اصول شهرسازی در کشور تاکید کرد و گفت: «تنظیم ساختمان‌ها از نظر ارتفاع باید مورد بازنگری قرار گیرد».

آیتالله العظمی علوی گرگانی با تاکید بر لزوم رعایت نظام مهندسی در کشور، تصریح کرد: «بخشی از تحقق عدالت اجتماعی در گرو استفاده صحیح از ظرفیت‌های مهندسی نقشه‌برداری‌ و توسعه شهرها و اداره کشور بر اساس سلسله اقتضائات مهندسی است. یکی از برنامههای امام زمان (عج) تنظیم ساختها و ابنیه است. حضرت ایشان پس از ظهور دستور تخریب ابنیهای را خواهند داد که خلاف امنیت اجتماعی ساخته شده و مردم را از حق برخورداری از نور آفتاب و هوای آزاد محروم کرده است. «عجل علی ظهورک» برای تعالی همه ملل است تا افراد نسبت به هم ظلمی روا ندارند».

 

این مرجع عالیقدر تقلید با بیان اینکه نقشه‌برداری‌ شهرها، خود وسیله‌ای برای تحقق عدالت اجتماعی است، ادامه داد: «توسعه آپارتمان نشینی سنخیتی با معماری اسلامی ندارد. این توطئه انگلیس بود تا با نقشههای آپارتمانی زنان را از خانهها بیرون بکشند. در منازل قدیمی بزرگ و حیاط دار، زنان به امور خانواده مشغول بودند، اما با کوچک شدن فضای خانهها زنان نیز به فضای بیرون از خانه آمدند».

 آیتالله العظمی علویگرگانی با انتقاد از گسترش آپارتمان‌سازی در کشور افزود: «باید نوع نقشه ساختمان‌ها و شهرها بر اساس اصول شهرسازی و متناسب با معماری‌های اسلامی و ایرانی باشد، بر همین اساس اصلاح نحوه شهرسازی در کشور باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین باید برنامه‌ریزی صحیحی صورت گیرد تا روند اشتباه گذشته در نحوه شهرسازی اصلاح شود. حق هر چیزی را باید ادا کرد و یکی از حقوق مردم، بهره‌مند شدن از عدالت اجتماعی است که اصلاح نحوه شهرسازی بخشی از این حق است».

وظیفه سنگین در پایش تغییرات پوسته زمین

رئیس سازمان نقشهبرداری کشورنیز در این دیدار، این سازمان را در امر اطلاعات مکانی در کشور «مرجع» خواند و با اشاره به اینکه عمده زندگی روزمره مردم در طول روز وابسته به اطلاعات مکانی است، گفت: «80 درصد اطلاعات مورد نیاز مردم بر مبنای مکان و موقعیت است. از این رو وظیفه سنگینی بر دوش سازمان نقشهبرداری کشوراست که ناظر بر کیفیت تولید نقشه در سراسر کشور باشد و روابط بین ذی‌نفعان مختلف را در حوزه اطلاعات مکانی تنظیم نماید. این سازمان دارای وظایف حاکمیتی است و از خدمات و نتایج فعالیتهای آن در بخشهای مختلفی از کشور استفاده می‌شود.

 

وی با بیان اینکه سازمان نقشه‌بردرای کشور با 65 سال قدمت، از جمله سازمان‌های با قدمت و تخصصی کشور است که به‌عنوان زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه کشور فعالیت میکند، گفت: «سازمان نقشهبرداری کشورعلاوه بر تولید و تامین اطلاعات پایه، به پایش تغییرات سرزمینی نیز میپردازد. بررسی تغییرات ارتفاعی پوسته زمین که بخشی از آن مربوط به فرونشستهاست از جمله وظایف این سازمان است که طی دو دهه اخیر به آن پرداختهایم».

بررسی دو دهه فرونشست زمین در سازمان نقشه‌برداری کشور

شفیعی با اشاره به اینکه فرونشست زمین عمدتاً ناشی از کاهش سطح آبهای زیرزمینی ‌است، گفت: «مطالعات انجام شده در 20 سال گذشته، حاکی از آن است که در نقاط مختلف کشور شاهد کاهش ارتفاع و فرونشست هستیم. در بسیاری از دشتها با فرونشست 16 تا 20 سانتیمتری روبروییم. که تمامی سازههای روی زمین و تاسیسات از راه آهن گرفته تا خطوط لولههای آب، نفت، ابنیه و ... را با خطر شکست و تخریب مواجه میکند. ادامه این روند در یک بازه 10 ساله آتی، موجب کاهش 2 متری ارتفاع زمین در دشتهای کشور می‏شود».

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، افزود: «اگر عموم جامعه مطلع باشند که دخالت انسان در محیط زیست چه مخاطراتی دارد، در نوع مصرف از آبهای زیرزمینی تجدید نظر خواهد کرد. امیدواریم که مردم بیشتر به این موضوع توجه کنند و همچنین امیدواریم که توضیحات مراجع در این خصوص برای مردم الزام آور باشد».

 

شفیعی در بخش دیگری از سخنان خود به امکانات و تجهیزات هوایی و دریایی سازمان نقشهبرداری کشوراز جمله هواپیما و کشتی برای تولید نقشه در تمامی عرصههای خشکی و آبی اشاره کرد و گفت: «از دهه 30 هجری شمسی تصاویر و نقشههایی در سازمان نقشهبرداری کشور وجود دارد که امروزه در محاکم قضایی به‌ویژه اختلافات ارضی و ثبت اسناد مورد استناد قرار می‌گیرند».

در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم آیت‌الله علوی گرگانی شد. ایشان پس از مشاهده مناطق فرونشست استان قم، تاکید کرد: «ما باید تامین کننده نیازهای جامعه باشیم و حق آیندگان نباید تضییع شود».

 

آیتالله اعرافی: حوزه علمیه حراست از منابع ملی را وظیفه خود میداند

آیتالله علیرضا اعرافی امام جمعه قم و مدیر حوزههای علمیه کشور در دیدار با رئیس و مدیران سازمان نقشه برداری کشور، با بیان اینکه در اداره کشور، مسائل زیرساختی و میان مدت و عمیق باید مورد توجه قرار گیرد و نباید غرق مسائل روزمره شویم، گفت: «نقشه‌برداری از مسائل بنیادی و موثر در برنامه ‌ریزیهای کشور است. توجه به این موضوع هم ضرورت است و هم جای تقدیر دارد».

رییس حوزه‌های علمیه کشور در واکنش به درخواست رئیس سازمان نقشهبرداری کشوربرای همراهی حوزهها با دولت، گفت: «نهاد حوزه به عنوان یک نهاد علمی، اجتماعی، فرهنگی و فکری هم حق گفت و گو با مسئولین و مطالبه گری از آنان را دارد و هم وظیفه همکاری و همراهی با دولت را بر عهده دارد. به عبارت دیگر حوزه علمیه نهادی است که هم شأن علمی دارد و هم شأن عملی‌، از این رو این نهاد نسبت به نهادهای حاکمیتی باید ارائه راهکار و همراهی داشته باشد و نسبت به مردم نیز باید پاسخگو و راهنما باشد. در این مسیر، توصیه، همراهی، گفت و گو و البته پاسخگویی در ازای مسئولیتها در حوزه توامان باید باشد. چنین نگاهی در حوزههای علمیه هست و شناخت مسائل اساسی کشور را از وظایف اصلی خود میدانیم و می‌کوشیم در حد مقدور خود به اعتلای کشور کمک کنیم. همه مسائل کشور تابع مسائل سیاسی زودگذر نیست و حوزههای علمیه در مسائل عمیق متناسب با مسئولیتهایش همراهی دارد».

امام جمعه قم با بیان اینکه مسائل سرزمینی که در آینده کشور موثرند، مسائل مهمی هستند، ادامه داد: «پرداختن به این مسائل مانند برخی از موضوعهای سیاسی زودگذر نیست. مسائل مربوط به آب و سرزمین، با آینده کشور و به همه ما ارتباط دارد. مسائلی همچون محیط زیست، حفظ منابع ملی و ... با امروز و فردا و فرداهای کشور ارتباط دارد و همه ما به لحاظ اخلاقی، ملی و دینی در قبال آن مسئولیت داریم. انتظار از مردم هم شنیدن این توصیهها و اهتمام به این نگاههای کارشناسی به عنوان ضرورت ملی و شرعی است تا به آنچه برای آینده کشور اهمیت دارد، به درستی پرداخته شود. مردم، دولت و نهاد روحانیت، تکلیف ملی، اخلاقی و شرعی دارند که در زمینه مسائل مهم کشور از جمله بحران آب و عوارض ناشی از آن مسئولانه برخورد کنند».

ایشان با تاکید براینکه نظر مراجع و بزرگان دینی باید به مسائل محیط زیستی و سرزمینی جلب شود و از دیدگاه کارشناسان در این زمینه بهره مند شوند، خاطرنشان کرد: «خوب است که روحانیون در انجام وظایف تبلیغی خود به این مسائل توجه داشته باشند و به مردم آگاهیهای لازم را ارائه دهند؛ چرا که لازم است در این گونه امور که آینده کشور را می‌سازد، همه قشرهای اجتماعی مشارکت کنند. قطعا مبلغان دینی برای انجام فعالیتهای فرهنگی در زمینه حفظ منابع ملی نقش موثری دارند. البته حرکت در این جهت نیازمند تعامل همه دستگاه‌های اجرای و فرهنگی کشور و همچنین تدوین نقشه‌ای جامع است».

آیتالله اعرافی که میگفت باید تعامل میان دستگاه‌های مختلف حاکمیت تقویت شود، افزود: «اما متاسفانه گاهی اینگونه نیست و حتی در جلسات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز گاهی شاهد تعامل و همراهی حداکثری همه دستگاهها نیستیم. اما امیدواریم که شاهد تعامل و هم افزایی بیشتر همه سازمانها و دستگاهها باشیم چرا که بدون تعامل و نقشه راه پیوسته نمیتوان از آسیب‏ها جلوگیری کرد».

رییس حوزه‌های علمیه کشور از رئیس سازمان نقشهبرداری کشورتشکر کرد که میکوشد حساسیت دیگر مسئولان کشور را برانگیزد و آنها را به همکاری فراخواند و گفت: «این کار شما، شایسته است».

 

استفاده از شبکه روحانیت برای حساسیتآفرینی درباره مسائل زیست محیطی و سرزمینی

آیت‌الله اعرافی که میگفت شبکه منسجم روحانیت در سراسر کشور آماده است تا از ذخایر فکری اسلام برای فرهنگ‌سازی در خصوص لزوم حفاظت از سرمایه های ملی، استفاده و آن را در جامعه ترویج کند، خاطرنشان کرد: «از این شبکه میتوان برای توجه بیشتر روحانیون به امور سرزمینی استفاده کرد تا در برنامهها و تبلیغهایشان به فرهنگسازی زیستی بپردازند».

امام جمعه قم با بیان اینکه «خودمان را در قبال آینده و مسائل حساس مرتبط با زیست مردم، مسئول میدانیم و به این موارد نگاه اخلاقی و شرعی داریم»، افزود: «در شرایط بحرانی و حساسی قرار داریم که عبور از آن نیازمند همکاری و هم افزایی بیشتر است. حراست از منابع طبیعی جزو مسائل زیرساختی و مهم کشور است که باید با همکاری نهادهای علمی و اجرایی به یک گفتمان ملی تبدیل شود. مردم باید این مسائل را بشناسند و نسبت به انجام وظیفه ملی و شرعی خود در این زمینه اهتمام لازم را داشته باشند».

رئیس حوزههای علمیه کشور از دیدارهای پیشینش با برخی وزرا و رئیس سازمان برنامه و بودجه یاد کرد وگفت: «به آقایان گفتم که جا دارد همکاری بیشتری با حوزههای علمیه به‌ویژه در زمینه پژوهش‌های دینی و قلمروهای علمی داشته باشند. در طراحی جدید دروس حوزه، به مقولههای فقه و اخلاق در مسائل زیستی و ... پرداختهایم و به دنبال رشتههای تخصصی بین رشتهای هستیم و به مسائل نو و جدید میپردازیم. حوزههای علمیه آمادگی دارند تا با انجام تحقیق و پژوهش از منظر فرهنگی، اجتماعی و دینی به نهادهای متولی حفاظت از منابع ملی و زیرساختی کشور کمک کنند». وی بر این اساس از رئیس سازمان نقشهبرداری کشوردرباره گرایش‌های مختلف مهندسی نقشه برداری در مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری سوالاتی را مطرح کرد.

 

نقشه دقیق و به‌هنگام، پایه هر فعالیت زیربنایی و عمرانی است

مهندس مسعود شفیعی نیز در این دیدار طی سخنانی در خصوص فعالیتهای سازمان نقشهبرداری کشور با اشاره به اینکه این سازمان یکی از نهادهای تخصصی و زیربنایی کشور است که در سال 1332 زیر نظر سازمان برنامه و بودجه کشور با هدف تهیه نقشه برای فعالیت‌های عمرانی تاسیس شده، گفت: «اکنون که در دهه هفتم فعالیت این سازمان قرار داریم، در تلاش هستیم فراتر از یک سازمانی که صرفاً به تولید داده می‌پردازد، عمل کنیم و در نقش یک سازمان حاکمیتی در تأمین و به‌روز نگهداری دادههای مکان محور و نقشههای آبی، زمینی و هوایی و تنظیم‌کننده روابط بین ذینفعان مختلف اطلاعات مکانی و تدوینگر استانداردهای اطلاعات مکانی در خدمت جامعه باشیم».

رئیس سازمان نقشهبرداری کشورکه میگفت نقشه دقیق و به‌هنگام، پایه هر فعالیت زیربنایی و عمرانی است و سازمان نقشهبرداری کشور متولی این امر است، خاطرنشان کرد: «با استفاده از تجهیزاتی همچون هواپیما و کشتی تحقیقاتی دراین زمینه به صورت تخصصی فعالیت می‌کنیم».

شفیعی در ادامه از تولید نقشههای آبی ایران در دو دریای خزر و خلیج فارس یاد کرد که پس از نیم قرن به تایید سازمان بین المللی هیدروگرافی رسیده و جایگزین نقشههای انگلیس و روسیه شده است. در این نقشهها نام خلیج فارس، تثبیت شده است.

معاون سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه پایش تغییرات سطحی پوسته زمین از جمله وظایف سازمان نقشهبرداری کشوراست، گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در دشت های کشور ارائه داد و گفت: «علت عمده این وضعیت، کاهش سطح آب‌های زیر زمینی در اثر برداشت نامتعارف است و ادامه این روند علاوه بر کاهش شدید منابع آبی، موجب به خطر افتادن پهنه‌های مختلف سرزمین در مناطق مختلف کشور بر اثر فرونشست می‌شود. تا کنون بیشتر نگرانیهایی درباره کاهش منابع آب کشور مطرح می‌شد، اما در حال حاضر علاوه بر چالش کم‌آبی به‌طور جدی با تخریب زمین و آسیب سرزمینی روبرو هستیم».

وی با اشاره به اینکه فرونشستها، سازهها و زیرساختها را نیز به مخاطره می‌اندازد و آنها را در معرض تهدید تخریب قرار می‌دهد، بیان کرد: «این مساله حتی در سطح برخی از شهرهای کشور نیز مشاهده شده است. امروز مناطقی در استان قم سالانه حدود 18-16 سانتی‌متر فرونشست دارد که اگر برای کنترل آن تدبیری اندیشیده نشود، در آینده تشدید نیز خواهد شد».

 

رکورداری ورامین در فرونشست زمین، مورد تایید نیست

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور با اشاره به این که فرونشست زمین پدیده‌ای است که در سایر کشورهای جهان هم دیده شده‌، ادامه داد: «در این زمینه، مباحث غلو‌آمیزی همچون رکوردداری دشت ورامین یا تهران درخصوص نرخ فرونشست زمین مطرح شده است که نمی‌توان آن‌را تایید کرد چرا که کار تحقیقاتی و تطبیقی منسجمی در این رابطه صورت نگرفته است. همچنین برخی مدعی شدهاند که ایران بیشترین میزان فرونشست در جهان را دارد که برای این اظهارنظرنیز هیچ مستندی ارائه ندادهاند، لذا چنین مطالبی اساساً مورد تائید ما نیست».

شفیعی گفت: «دغدغه مشترک میان ما به عنوان یک نهاد تخصصی با نهادهای علمی و حوزوی برای آگاهی‌بخشی به جامعه به‌منظور صیانت ازمنابع زیست کشور به‌عنوان یک اَبَرچالش و فرهنگ استفاده صحیح از طبیعت، موجب حفاظت بیشتر از دشت‌های ایران و جلوگیری از روند فرونشست زمین در کشور خواهد شد. با استفاده درست از منابع طبیعی می‌توانیم حیات و زندگی را در جامعه خود تضمین کنیم تا آیندگان ما در این زمینه دچار مشکل جدی نشوند».

وی افزود: «اگر بتوان از مبانی دینی، همچون توصیه‌های مواکد دین مبین اسلام به صرفه جویی بهره برد و نگاه فرهنگی به مسائل محیط زیستی و سرزمینی را با تکیه بر آموزههای دینی ارتقا داد و توصیههای علما و مراجع را در این زمینه اخذ نمود، میتوانیم برای کنترل مخاطرات آتی موفقتر ظاهر شویم».

 

منع سفرهای خارجی مدیران

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «در شرایط اقتصادی پیچیده کنونی کشور، صرفه‌جویی را سرلوحه فعالیت‌های سازمان قرار داده و سفرهای خارجی مدیران را منع کرده‌ایم، همچنین تعرفه محصولات خود را با وجود افزایش هزینه‌های تولید افزایش ندادیم تا به نوبه خود به حفظ آرامش در کشور کمک کنیم».

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور از تجهیزات پیشرفته و ابزارهای دقیق اندازهگیری این سازمان برای عملیات نقشهبرداری یاد کرد که عمدتا خارجی هستند و علیرغم تحریمهای سبک‌سرانه ایالت متحده آمریکا و ایجاد محدودیت‌ها برای دسترسی به فناوری‌های روز، مانع خدمت‌رسانی این سازمان به مردم نشده و فعالیتهای سازمان کما فی السابق و حتی با کیفیت بیشتر، در حال تداوم است».

شفیعی با تاکید بر اینکه همه دستگاه های اجرایی و زیربنایی کشور از قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد . املاک گرفته تا وزارت نیرو، وزارت راه شهرسازی و وزارت  کشاورزی مستقیما به خدمات سازمان نقشه‌برداری نیاز دارند، خاطرنشان کرد: «در موضوع کاداستر اراضی کشاورزی، تا کنون از 8 میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی عکسبرداری هوایی انجام داده‌ایم و در تلاشیم تا این پروژه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن در سراسر کشور به اتمام برسانیم».

 

درخواست همراهی و حمایت حوزههای علمیه از دولت

وی با اشاره به اینکه داده‌های اطلاعات مکانی این سازمان از دهه 30 تاکنون موجود است و در حال حاضر سازمان نقشه‌برداری با حجم 380 ترابایتی اطلاعات ذخیره شده روبروست که پیش بینی می‌شود در سال آینده به یک پتا بایت برسد، افزود: «بخشی از این دادههای مکان محور به کسب و کارهای جدید که از طریق به کار گیری سرویس‌های اطلاعات داده‌های مکانی فعالیت می‌کنند، کمک میکند؛ کما اینکه در حال حاضر برخی استارت آپ‌های مکان محور و شرکتهای نوپای ایرانی را که مدل بومی  google map و google earth  را تولید میکنند، میتوانند از دادههای سازمان نقشه‌برداری بهرهمند شوند. سازمان نقشهبرداری کشوردر نظر دارد ضمن آنکه در خدمت توسعه و آبادانی کشور است، در خدمت زندگی مردم هم باشد و نیازهای روزمره مردم را از طریق خدمات این سازمان مرتفع کند».

شفیعی با ابراز تاسف از اینکه با برخی موازی کاریها در کشور و عدم استفاده صحیح از دادهها روبرو هستیم، تصریح کرد: «این مشکل سبب شده که گاهی برنامه‌ریزی دقیقی در کشور انجام نشود و با تداخل وظایف و هدر رفت منابع مواجه باشیم».

معاون سازمان برنامه و بودجه در پایان سخنانش گفت: «به عنوان عضو کوچکی در بدنه اجرایی دولت، از علمای معزز و مراجع عظام تقلید درخواست می‌کنم که دولت را در شرایط پیچیده و حساس کنونی تنها نگذارند. چرا که در حال حاضر به جز مقام معظم رهبری که همواره حامی و پشتیبان دولت هستند و همیشه از رهنمودهایشان بهره‌مند بوده‌ایم، جناح‌ها و گروههای سیاسی به دنبال سهم‌خواهی از دولت هستند. امیدواریم که حوزههای علمیه نیز همچون رهبری، حامی وپشتیبان دولت باشند».

 

مذاکره درباره تهیه اطلس حوزههای علمیه

امام جمعه قم در پایان سخنانش خواستار توجه ویژه سازمان نقشهبرداری کشوربه استان قم شد و مهندس شفیعی در پاسخ، به آخرین عکسبرداری این سازمان از استان قم در سالهای قبل اشاره کرد و گفت: «امیدوارم به زودی بار دیگر این عکسبرداری تکرار شود و تعداد ایستگاههای ژئودینامیک این سازمان در استان قم نیز افزایش یابد».

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر آیتالله اعرافی از آمادگی سازمان نقشهبرداری کشور برای تهیه اطلس حوزههای علمیه برای مکان‌مند شدن اطلاعات فعالیتهای حوزه خبر داد.

در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم آیت‌الله اعرافی شد.

 

نائب رئیس جامعه مدرسین: مقابله با پدیده فرونشست زمین وظیفه ملی است

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور در اولین گام از سفر خود به استان قم، به دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رفت و با آیتالله سیدهاشم حسینی بوشهری، امام جمعه و نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار و گفتوگو کرد.

آیتالله سیدهاشم حسینی بوشهری امام جمعه و نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار با رئیس و مسؤولان سازمان نقشهبرداری کشور با تقدیر از تلاشهای این سازمان برای تعیین سطح فرونشست زمین در مناطق مختلف ایران، افزود: «بحث فرونشست زمین چند سالی است که به دلیل استفاده نامناسب از آب‌های زیرزمینی و کشت محصولاتی که برای رشد به آب زیادی نیاز دارند همچون هندوانه تشدید شده و موجب ایجاد شکافهایی در برخی از دشت‌ها و شهرهای مهم ایران شده که نگران‌کننده است».

ایشان ادامه دادند: «مقابله با اسراف و ترویج قناعت، یکی از راهکارهایی است که می‌توان با به کارگیری آن، برداشت از سفرههای آب زیرزمینی و خطرات ناشی از فرونشست زمین در اثر کشت محصولات پر آب بر را کاهش داد. در برخی از موارد می‌توان به جای کشت محصولات پرآب بر، آن را از طریق واردات تامین و برای جلوگیری از بیکار شدن افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند، شغل‌های جدید ایجاد کرد. چرا که این کار از نظر اقتصادی و برای جلوگیری از افت سطح سفرهای زیرزمینی و فرونشست زمین بهتر و لازم است».

آیتالله حسینی بوشهری گفت: «همچنین به کارگیری روش‌های نوین آبیاری و جلوگیری از کشت محصولاتی که راهبردی و مورد نیاز اصلی کشور نیستند در این زمینه بسیار موثر است».

 

تهیه داده‏های مکانی ارزشمند در در سازمان نقشه‌برداری کشور

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور، افزود: «کاری که این سازمان برای تهیه داده‌های مکانی مورد نیاز کشور انجام می دهد، بسیار ارزشمند است. چرا که پایه هر گونه فعالیت زیربنایی و ساخت و ساز وابسته به وجود نقشه و تعیین موقعیت جغرافیایی است».

ایشان با بیان این که سازمان نقشه‌برداری کشور با استفاده از تصاویر و نقشههای قدیمی خود می‌تواند حل کننده بسیاری از اختلافات در تعیین اسناد اراضی باشد، ادامه دادند: «بسیاری از زمین‌های کشاورزی در طی سالیان گذشته به دلیل کاهش منابع آبی خشک شده‌اند و آثار کشت و زرع در آن‌ها از بین رفته است که در تعیین مالکیت آنان باید به دقت عمل کرد تا حقی از بهره‌برداران اصلی آن از بین نرود».

امام جمعه قم گفت: «در اسلام به مسائل اجتماعی و جمعی توجه ویژه‌ای شده است و همان‌طور که هیچ کس نباید به حقوق فردی دیگران تعدی کند، حقوق جامعه را نیز باید محترم شمرد».

 

تقدیر از جوانگرایی به عنوان عامل تحرک و پیشرفت کشور

ایشان در ادامه جوان‌گرایی صورت گرفته در سازمان نقشه‌برداری کشور را مورد توجه قرار داده و افزودند: «این مساله را تشویق می‌کنیم، همان طور که در دوران دفاع مقدس فرماندهان با میانگین 27 سال سن توانستند دشمن را شکست دهند، امروز نیز روحیه جوانگرایی عامل پیشرفت و تحرک کشور است، البته در این مساله باید از تجربه افراد سالخورده نیز استفاده شود».

آیتالله حسینیبوشهری همچنین به مساله دریاچه نمک قم اشاره کرد و گفت: «باید اقدامات لازم برای تخصیص حقابه‌های این دریاچه انجام شود چرا که در صورت آسیب دیدن آن، بخش زیادی از مردم ساکن در مناطق مرکزی کشور در معرض خطر ریزگردهای نمکی قرار می‌گیرند».

 

سازمان نقشه‌برداری کشور؛ سازمانی با کارشناسان برجسته و تحصیل‌کرده

معرفی سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان یکی از نهادهای حاکمیتی و تخصصی زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه که فعالیت آن پایه و اساس فعالیتهای عمرانی کشور است؛ سرآغاز سخنان رئیس این سازمان در دیدار با آیت‎الله حسینی بوشهری بود.

شفیعی با اشاره به اینکه سازمان نقشه‌برداری کشور درطول 65 سال گذشته با کادری از کارشناسان تحصیلکرده و برجسته توانسته، دادههای مکان محور مورد نیاز بخش‌های مختلف را به خصوص در حوزه زیرساختی و فعالیت‌های عمرانی تامین کند، افزود: «سازمان نقشه‌برداری کشور با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات از جمله هواپیماهای مجهز به ابزار تصویربرداری هوایی و شناورهای دریایی در خلیج فارس و خزر، به صورت مستمر مشغول تهیه داده‌های پایه برای تهیه نقشههای مورد نیاز کشور است».

معاون سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: «یکی از حوزههای مهم فعالیت این سازمان پایش تغییرات پوسته زمین است که نتایج آن در دو بخش موضوع مدیریت بحران و فعالیتهای عمرانی مورد استفاده قرار میگیرد. فرونشستها یکی از انواع تغییرات پوسته زمین هستند که در دشت‌های زیادی از کشور نمایان شدهاند که اگر چه ممکن است در حال حاضر نگران کننده نباشند، اما چنانچه فکری برای کنترل آن نشود، خسارت‌های جبران‌ناپذیری را برای کشور به‌همراه خواهد داشت».

وی با اشاره به اینکه نرخ نشست سالانه زمین در بعضی از نقاط اطراف شهر قم، به 18سانتی‌متر در سال نیز میرسد، گفت: «اگرچه فعلا در سطح شهر قم، بحرانی در این زمینه نداریم اما موج فرونشست‌های زمین، در حال نزدیک شدن به محدوده شهر است».

 

سازمان نقشه برداری، متولی بررسی فرونشست زمین

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور که میگفت بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بحران از سال جاری اعلام میزان سطح فرونشست زمین در مناطق مختلف کشور به این سازمان محول شده است، خاطرنشان کرد: «بررسی وضعیت فرونشست زمین در تمامی مناطق مختلف کشور به صورت مستمر توسط این سازمان رصد و اطلاعات آن به صورت اطلسهایی منتشر می شود».

وی تاکید کرد که فرونشست متاثر از کاهش سطح آبهای زیرزمینی و برداشت بیرویه از این آبها است و ابعاد اجتماعی و اقتصادی مختلفی را در پی دارد که از جمله آن در معرض خطر قرار گرفتن سرزمین و تاسیسات زیرساختی است. ایجاد شکافهایی در زمین و ابنیه، شکستن لولههای آب و نفت و ... از جمله عوارض فرونشست زمین است.

 

درخواست شفیعی از علما و روحانیون

شفیعی ادامه داد: «سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان یک سازمان تخصصی از علما و روحانیون درخواست می‌کند به این مساله ورود پیدا کنند و با ایجاد دغدغهمندی میان مردم در سطح جامعه فرهنگ سازی نمایند. چرا که مردم با برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی نه تنها به خشکسالی دامن میزنند بلکه به سرزمین نیز آسیب زده و آن را تخریب میکنند. اگر جلوی این تخریب و آسیب گرفته نشود، سرزمین ایران دچار مخاطرات بسیاری در سال‌های بعد خواهد شد».

 

تصاویر هوایی سازمان نقشه‌برداری کشور، چارهساز دعاوی قضایی

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه تصاویر هوایی این سازمان که از دهه 30 تا کنون در پروازهای مکرر گرفته شده است، در حل اختلافات در دعاوی قضایی مورد استناد قرار میگیرد، افزود: «غالبا در دعاوی صاحبان زمینهای زراعی و برخی ارگانها همچون سازمان منابع طبیعی و ... از نقشه‌ها و تصاویر هوایی سالهای گذشته سازمان نقشه‌برداری کشور استفاده شده و به آنها استناد میشود. از این رو عکسهای هوایی سازمان نقشه‌برداری کشور اکنون قابلیت اسنادی پیدا کرده است و می‌توان با استناد به آنها دریافت که یک زمین در سال‌های گذشته چه وضعیتی داشته است و برای مالکیت آن تصمیم‌گیری کرد».

وی افزود: «یکی از برنامه‌های در دستور کار سازمان نقشه‌برداری کشور، تهیه تصاویر جدید از حدود 18 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور است تا برای صدور سند مالکیت آن‌ها اقدام شود».

 

لزوم حمایت از دولت

معاون سازمان برنامه و بودجه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم حمایت از دولت در این شرایط حساس، گفت: «مقام معظم رهبری حامی دولت هستند اما برخی جریانات سیاسی بیتوجه به شرایط کنونی کشور، دولت را هدف اختلاف‌افکنیهای خود قرار دادهاند. این در حالی است که دولت تلاش میکند تا با همراهی مردم و بخشهای مختلف کشور، با سرفرازی از وضعیت جاری عبور کند. در این زمینه سازمان نقشه‌برداری به عنوان عضو کوچکی از بدنه اجرایی دولت برای چابکی بیشتر و کاهش هزینه‌های خود اقداماتی از جمله جوان‌گرایی و ممنوعیت سفر خارجی مدیران را در دستور کار قرار داده است. همچنین این سازمان قیمت محصولات و خدمات خود را در سال جاری تغییر نداده تا به مردم فشاری وارد نیاید».

در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری شد.

 

آیتالله علویبروجردی: سازمان نقشه‌برداری کشور شرعا وظیفه دارد حقایق را در اختیار مردم قرار دهد

آیتالله سیدمحمدجواد علوی‎‎بروجردی استاد برجسته حوزه علمیه قم، در دیدار با رئیس و جمعی از مدیران سازمان نقشه‎برداری کشور با اعتقاد بر اینکه هنوز همه مردم متوجه مشکل فرونشستها نشده و مخاطرات فرونشست در فرهنگ عمومی کشور به عنوان یک دغدغه و خطر رسوخ پیدا نکرده است، افزود: «این یک مصیبت است که کشاورزان تنها به دنبال منافع خود بوده و با بهره‌برداری گسترده از آب برای کشت برخی محصولات پرآب بر، در حال آسیب جدی به منابع محدود آبی هستند».

ایشان با اشاره به وضعیت اقلیمی خاص ایران نسبت به کشورهای همسایه، اظهار داشتند: «ایران دارای تنوع اقلیمی چهارفصل است که لازمه بهره‌گیری از ظرفیت‌های کلان آن، شناخت صحیح منابع است. حتی در آمریکا هم با طبیعت چهار فصل روبرو نیستیم. تنها در ایران است که همزمان در یک نقطه از کشور با دمای 40 درجه روبرو هستیم و در نقطه دیگر شاهد برف و باران هستیم و محصولات متنوعی تولید میکنیم».

استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان این که ایران به عنوان یک کشور زلزله خیز نیازمند برنامه‌ریزی متناسب با این شرایط اقلیمی است، گفت: «از این منظر زیرساخت‏‌های ما همواره در معرض خطر هستند. باید تمام برنامه‌ریزی‌ها و توسعه صنایع کشور بر اساس این وضعیت باشد».

 

انتقاد از سدسازیهای غیرکارشناسانه

آیتالله علویبروجردی با انتقاد از برخی سدسازیهای غیرکارشناسی در کشور تصریح کرد: «برخی از این سدها عجولانه احداث و موجب آسیب‌های عمیق به منابع طبیعی شده است. باید از این اشتباه‌ها درس گرفت و کارهای عمرانی و زیرساختی را قبل از اجرا منوط به مطالعات گسترده کرد تا آثار ماندگاری بر جای بماند».

ایشان با بیان اینکه باید مردم بدانند که چه مناطقی با بیشترین فرونشست روبرو هستند، ادامه دادند: «مردم باید بدانند که در برخی مناطق اصلاً به صرفه است که محصولی مثل هندوانه بکارند. اگر ما هندوانه را از کشور دیگری وارد کنیم، به صرفه‌تر نیست؟ اینکه چه چیزی را بکاریم و چه چیزی را وارد کنیم تا مقرون به صرفه باشد، نیازمند فرهنگ‌سازی جدی است».

 

نگرانی از تخریب شهرها در نتیجه فرونشست زمین

ایشان در ادامه تخریب شهرها در نتیجه فرونشست را نگران کننده خوانده و گفتند: «ابنیه را باید با مطالعه زمینِ زیر آن ساخت تا با در نظر گرفتن مخاطرات آن از موادی در ساخت استفاده شود که کمترین آسیب را ببیند».

آیت‎الله علوی بروجردی، نقشه‌برداری را اقدامی اصولی در کشور دانست و گفت: «انتظار این است که محققان و دانشمندان کشور در حوزه خشکسالی و فرونشست زمین ورود کرده و مطالعات لازم را در این زمینه انجام دهند. همچنین امیدواریم با فرهنگسازی مناسب، مردم متوجه مخاطرات این عارضه شوند».

استاد برجسته حوزه علمیه قم با انتقاد از نحوه مدیریت منابع طبیعی در کشور گفت: «اگرچه خشکسالی یک پدیده طبیعی است اما رد پای بشری هم در ایجاد و تشدید این پدیده دیده میشود. گرد و غبار در استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان مردم را زمین‌گیر کرده است، بخشی از این عارضه به دلیل مشکلات زیست‌محیطی است و بخشی هم ناشی از مدیریت غیراصولی منابع طبیعی است. قبلا عراق و عربستان با مالچ‌پاشی از اثرات این پدیده میکاستند اما الان نه تنها چنین نمی‌کنند بلکه ترکیه هم با سدسازیهایش منابع آبی عراق و سوریه را تحت تاثیر قرار داده و بیم آن می‌رود که چند استان در این محدودهها از دست بروند».

آیتالله علوی بروجردی، با اشاره به مسائل دریاچه ارومیه و دریاچه نمک قم، تامین حق‌آبههای تالاب‌ها در کشور را عامل مهمی برای مدیریت منابع اصلی تولید ریزگرد برشمرد و ادامه داد: «اینکه از خلیج فارس آب بیاورند تا دریاچه ارومیه را نجات دهند، راهکار درستی نیست. نباید استان سیستان و بلوچستان را از دست بدهیم و آن‌را تبدیل به استانی خالی از سکنه کنیم. بی‌توجهی به مشکلات زیست‌محیطی موجب افزایش مهاجرت به حاشیه شهرها می‌شود و این مهاجرت گسترده، آسیب‌های فراوانی در پی خواهد داشت».

ایشان افزودند: «از مسئولین میخواهیم و حتی دستشان را هم میبوسیم که اینقدر سد نسازند! چرا برای شیرین‌کردن آب یک شهر و اینکه چند سال دیگر بتوانند آب داشته باشند، کل محیط زیست آن منطقه را تخریب می‌کنند»؟

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با ابراز امیدواری نسبت به اینکه همه نهادها و دستگاهها در برنامه ریزیهای‌شان از اطلاعات سازمان نقشه‌برداری کشور استفاده کنند، تاکید کرد: «مطالعه و تحقیق، قبل از انجام هر کاری باید تبدیل به یک فرهنگ شود».

 

گره گشایی سازمان نقشه‌برداری کشور

نوه آیت الله بروجردی که معتقد بود سازمان نقشه‌برداری کشور میتواند گرهگشا باشد، اظهار داشت: «هرچه آمار و نقشه‌های شما دقیق‌تر باشد، استناد به آن نیز موثرتر خواهد بود. برای برنامه‌ریزیهای ملی باید از نقشههای تولیدی و یا مورد تأیید سازمان نقشه‌برداری استفاده کرد».

ایشان هم تذکر داده و هم دعا کردند تا مردم و مسؤولان مسائل زیست‌محیطی از جمله فرونشستها را جدی بگیرند تا خسارات ناشی از آن کنترل شود، وگرنه خسارات سنگین و جبران‌ناپذیری متوجه کشور خواهد شد. اگرچه این روند قابل جبران نیست اما با فرهنگ‌سازی می‌توان مانع از تشدید آن شد».

این استاد برجسته حوزه علمیه که می‌گفت «منابع طبیعی میراثی برای نسل‌های آینده است و اگر مدیریت صحیحی در این زمینه صورت نگیرد دچار آسیب‌های جدی در آینده نزدیک خواهیم شد»، ادامه داد: «سازمان نقشه‌برداری کشور شرعا وظیفه دارد که با دقت بالا بدون تاثیرپذیری از فشارهای خارجی، حقایق را در اختیار مردم قرار دهد و با این اطلاعات مانع از تکرار اشتباه‌های گذشته شود».

آیتالله بروجردی در پایان این دیدار گفت: «وظیفه ما روحانیون است که مردم را نسبت به مخاطرات فرونشست مطلع کنیم و این کار را خواهیم کرد».

 

شفیعی: سازمان نقشه‌برداری کشور یک نهاد دانش‌بنیان است

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور نیز در این دیدار با بیان این که این سازمان بازویی برای برنامه‌ریزی کشور و زیر مجموعه سازمان برنامه‌وبودجه است، گفت: «این سازمان دادههای مکانی گردآوری شده را به شکل تصویری یعنی «نقشه» تبدیل میکند. هیچ طرح و پروژه عمرانی و زیرساختی در کشور وجود ندارد که از دستاوردهای سازمان نقشه‌برداری استفاده نکند».

وی با اشاره به این که سازمان نقشه‌برداری به عنوان یک نهاد دانش‌بنیان در حال خدمت رسانی در عرصه‌های مختلف است، گفت: «پایش تغییرات هندسی پوسته زمین و بررسی تغییرات ارتفاعی و مسطحاتی زمین از جمله وظایف سازمان نقشهبرداری کشور است. بررسی‌های ما نشان میدهد که در محدوده وسیعی از کشور با پدیده فرونشست ناشی از کاهش آبهای زیرزمینی روبرو هستیم که در برخی نقاط به 20 سانتی‌متر در سال می‏رسد».

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه فرونشست زمین در برخی مناطق به وضوح نمایان است ولی در برخی نقاط به صورت خزنده در حال پیشرفت است، افزود: «ادامه این روند نگران کننده بوده و ممکن است آسیب‌های جدی به شریانهای حیاتی و زیرساخت های کشور از جمله خطوط نفت، گاز و آب و ابنیه وارد کند».

 

سازمان نقشه‌برداری، متولی تعیین نرخ فرونشست در کشور

وی ادامه داد: «همه، بحران خشکسالی را به عنوان یک ابرچالش پذیرفته‌اند ولی موضوع فرونشست به عنوان یکی از تبعات این بحران کمتر مورد توجه قرار گرفته است. کما اینکه در منطقه جعفریه قم با فرونشست سالانه 20 سانتیمتر روبرو هستیم که در یک بازه زمانی 10 ساله به دو متر میرسد».

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، لزوم آگاهی مردم از این مخاطرات و همراهی برای مدیریت این پدیده را دغدغه مشترک این سازمان و علما و مراجع توصیف کرد و گفت: «امیدوارم با توصیههای مشفقانه مراجع و علمای معزز با تکیه بر مبانی فقهی و شرعی و دینی، مانع از اتلاف منابع سرزمینی کشور شویم».

شفیعی با اشاره به انتشار برخی مطالب نادرست در زمینه فرونشستهای کشور، یادآور شد که سازمان نقشه‌برداری کشور مکلف به تعیین نرخ فرونشست زمین است و مطالبی همچون فرونشست 36 سانتیمتری در ایران و اینکه کشورمان رتبه اول فرونشست در جهان را دارد، قابل تایید نیست.

وی با بیان اینکه نباید جامعه را بیدلیل نگران کرد اما باید واقعیت‏ها را به مردم گفت تا در مدیریت پدیدهها یاری‌گر مسئولین باشند، ادامه داد: «از جنابعالی به عنوان یکی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم و از چهرههای متنفدی که جایگاه ویژهای در این استان دارید، درخواست دارم تا توجه مردم را به این موارد جلب کنید. چرا که فرونشست، پدیدهای غیرقابل جبران است و نباید بگذاریم که بیش از این پیشرفت کند».

در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم آیت‌الله علوی بروجردی شد.

 

در دیدار رئیس سازمان نقشهبرداری كشور و استاندار قم تاكید شد:

تهیه نقشههای هوایی جدید و افزایش ایستگاههای ژئوماتیك در استان قم

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در پایان دیدار با مراجع عالیقدر تقلید؛ آیات عظام نوریهمدانی، علوی گرگانی و نیز علمای شاخص حوزه علمیه قم؛ آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله حسینی بوشهری و آیت‌الله اعرافی به استانداری قم رفت و با سیدمهدی صادقی استاندار قم دیدار و گفت و گو کرد.

مهندس مسعود شفیعی در این دیدار با اشاره به اینکه عکسبرداری هوایی به روز، ارزش اسنادی بالایی دارد، ابراز امیداوری کرد که در کلان‌شهرها، هر پنج سال و در دیگر شهرهای کشور هر 10 سال یک بار عکسبرداری هوایی صورت گیرد و از این طریق نقشههای به‌هنگام در اختیار داشته باشیم.

وی با اشاره به فرونشست زمین در منطقه جعفریه قم گفت: «بالاترین نرخ فرونشست در منطقه جنوب غرب تهران؛ حوالی شهریار با رقمی بالغ بر 22 سانتیمتر در طول سال ثبت شده و این در حالی است که نرخ فرونشست دشت جعفریه حدود 18-16 سانتیمتر در سال است و این عدد نیز نرخ بالایی محسوب میشود. سازمان نقشهبرداری کشور که متولی اعلام نرخ فرونشست در کشور است، سالانه اطلسهایی در این زمینه برای مناطق مختلف منتشر میکند، که در این رابطه اطلس فرونشست قم، یکی از نمونه‌هایی است که اخیراً منتشر شده‌است».

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: «پهنه زمینی (PLATE) ایران، تحت فشار PLATE عربی از یک طرف و صفحه اوراسیا از سمت دیگر، در یک روند تدریجی سالانه 2 سانتیمتر درحال کوتاه شدن است که منجر به کوهزایی در نقاط مرتفع فلات ایران میشود. این روند به دقت در حال مطالعه و رصد است».

 

لزوم افزایش ایستگاههای ژئودینامیک استان قم

وی با بیان این که هم اکنون 2 ایستگاه فعال ژئودینامیک در قم وجود دارد، گفت: «در صورتیکه 2 ایستگاه دیگر به مجموعه استان افزوده شود، می‌توان با دقت بهتری روند حرکات پوسته زمین در این استان را مورد مطالعه قرار داد. داده‌های شبکه ژئودینامیک میتواند پیش نشانگر زلزله باشد کما اینکه دستگاههای ما در ایستگاه ژئودینامیک سنندج چند روز قبل از زلزله کرمانشاه علائمی را ثبت کرده بودند و چنانچه ایستگاههای بیشتری در منطقه می‌داشتیم، میتوانستیم اطلاعات دریافتی را معنادار تلقی کنیم و در این ارائه داده‌های مرتبط با پیش‌نشانگرهای زلزله نقش مؤثرتری ایفا کنیم. از این رو توسعه شبکه ژئودینامیک در اولویت فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری قراردارد».

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور از دستور سال گذشته وزیر کشور برای توسعه این شبکه خبر داد و با بیان اینکه استانهای تهران و البرز در اولویت تجهیز برای توسعه این شکبه قرار دارند، افزود: «قرار است از محل اعتبارات مربوط به ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(مصوب سال 1380 مجلس شورای اسلامی)، در این زمینه مساعدت‌هایی صورت بگیرد. این موضوع اخیرا با تأیید رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به هیئت دولت ارسال شده و امیدواریم به زودی تصویب شده و اعتبار لازم به سازمان نقشه‌برداری کشور تخصیص یابد».

شفیعی که ارزش شبکه مبنایی استان قم را معادل یک و نیم میلیارد تومان ارزیابی میکرد، از استاندار خواست تا برای تامین بودجه مورد نیاز برای توسعه شبکه ایستگاههای ژئودینامیک این منطقه از محل منابع این استان نیز مساعدت نماید.

 

درخواست استاندار قم برای به روز رسانی نقشه‌های استان

سیدمهدی صادقی؛ استاندار قم نیز در دیدار با رئیس و مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور در استانداری قم، با تاکید بر استفاده از نقشه‌های دقیق تهیه شده از طریق عکسبرداری هوایی به‌منظور برنامه‌ریزی صحیح برای توسعه استان، گفت: «شهرداری قم اقداماتی را برای به‌روز رسانی نقشه‌های استان انجام داده و عکسبرداری هوایی در این زمینه به اتمام رسیده اما برای تبدیل آن به نقشه هنوز به نتیجه نرسیده‌‏اند». وی بر این اساس خواستار بهره‌مندی از ظرفیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور برای تهیه نقشه از عکسهای هوایی شهرداری قم شد و به روز رسانی نقشه‌های قم را به‌عنوان عاملی مهم در توسعه زیرساخت‌های این استان، ضروری دانست.

استاندار قم با ابراز امیدواری نسبت به تامین بودجه مورد نیاز برای افزایش تعداد ایستگاههای شبکه ژئودینامیک در استان قم، از روند سریع فرونشست زمین در برخی دشتهای قم ابراز نگرانی کرد و گفت: "برخی از این مناطق از 50 سال پیش جزو دشت‌های ممنوعه تقسیم‌بندی شده بودند که نشان از وضعیت بحرانی این مناطق دارد."

در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم استاندار قم شد.

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0