پنج‌شنبه, 29 فروردين 1398
  • EN
رو عنوان : در راستای استفاده از ظرفیت های کاربردی سازمان نقشه برداری کشور در مدیریت بحران انجام شد:
عنوان : برگزاری نشست سه جانبه مشترك سازمان نقشه‌برداری كشور، سازمان برنامه و بودجه كشور و سازمان مدیریت بحران كشور
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه ­برداری کشور، صبح روز چهارشنبه مورخ 97/3/11، جلسة سه‌جانبه مشترکی مابین سازمان نقشه ‌برداری کشور با سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان مدیریت بحران کشور در سالن خلیج‌فارس سازمان نقشه ‌برداری و با موضوع بررسی استفاده از ظرفیت‌ های کاربردی سازمان نقشه ‌برداری کشور در مدیریت بحران برگزار شد.

آقای مهندس مهدی ‌رحمتی‌نژاد، رئیس مرکز مدیریت اطلاعات و حوادث سازمان مدیریت بحران کشور به‌همراه چند تن از نمایندگان این مرکز، و نیز نمایندگان گروه نظام فنی و معاونت بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور در این جلسه شرکت داشتند. همچنین آقای دکتر جمور، معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور به همراه چند نفر از مدیران فنی این سازمان نیز در جلسه حضور داشتند.

در ابتدای جلسه، آقای مهندس بکتاش معاون حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاری های بین الملل سازمان نقشه برداری کشور، هدف از برگزاری این نشست سه جانبه که به درخواست سازمان مدیریت بحران کشور و با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور، برگزار گردیده را عنوان نمود. سپس آقای مهندس رحمتی‌نژاد از تشکیل جلسه و انجام هماهنگی‌های مرتبط با آن از همکاران و مسئولین سازمان نقشه‌برداری کشور تشکر کرد و در ادامه اظهار داشت که وظیفة سازمان مدیریت بحران کشور انجام کار ستادی است و این سازمان برای انجام عملیات در شرایط وقوع بحران، نیازمند بازوهای اجرایی است.

آقای رحمتی‌نژاد در ادامه سخنان خود همچنین افزود : در زمینة مدیریت بحران چهار مرحله وجود دارد؛  مرحلة اول، پیش‌بینی و پیش‌گیری از وقوع بحران است، مرحلة دوم آمادگی در برابر بحران، مرحلة سوم مقابله در شرایطی است که حادثه رخ داده است و مرحلة چهارم بازسازی و بازتوانی است. ما پایگاه‌های مختلفی داریم که پس از وقوع حوادث به ما کمک می‌کنند و یکی از این پایگاه‌ها که توسط شورای هماهنگی مدیریت بحران اداره می‌شود، اطلاعات را به‌صورت مکان‌محور ثبت و ضبط می‌کند و در این زمینه لازم است بدانیم که سازمان نقشه‌برداری کشور به چه صورتی و در چه سطحی می‌تواند به ما کمک کند.

آقای دکتر جمور در پاسخ به سوالات مطرح شده اظهار داشت که «سازمان نقشه‌برداری کشور در گذشته بارها و به شکل‌های مختلف چه در مواقع خاص مانند وقوع زلزله با تهیه عکس‌های هوایی از مناطق تخریب شده و چه در حالت عام مانند حضور فعال در جلسات فنی اجلاس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعة مدیریت اطلاعات بلایا (APDIM) با سازمان مدیریت بحران کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور همکاری داشته است و این همکاری‌ها کماکان هم ادامه دارد؛ اگرچه به موجب قانون به‌صورت مشخص این سازمان وظیفه‌ای را در زمینة مدیریت بحران ندارد اما خودش را مسئول ثبت اندازه‌گیری‌های هندسی سطح زمین می‌داند. نمونة بارز این امر بحث فرونشست است که این سازمان تاکنون در این زمینه 8 اطلس فرونشست از سراسر کشور تهیه کرده است. با توجه به روند تدریجی وقوع آثار مخرب فرونشست، این آثار برای آینده قابل پیش‌بینی است و سازمان ما گزارشات و هشدارهای لازم در این زمینه را بارها ارسال کرده است، اما متاسفانه تا به‌حال هیچ واکنش جدی و پیشگیرانه‌ای در این زمینه صورت نگرفته است. اگر حمایت‌های مالی لازم صورت بگیرد این سازمان می‌تواند هم قبل از بروز حادثه و هم بعد از آن در مرحلة بازسازی، اطلاعات نقشه‌برداری شامل عکس، تصویر، نقشه و داده‌ها را در اختیار نهادهای متولی قرار بدهد. در حال حاضر بیش‌تر هزینه‌ها پس از وقوع حادثه صرف می‌شود، در حالی که اگر این هزینه صرف اقدامات پیشگیرانه و جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز برای پیش‌بینی و پیش‌آگاهی چنین حوادثی شود، هم هزینه‌ها به‌شکل درست‌تری صرف خواهند شد و هم از خسارات و تلفات ناشی از حوادث کاسته خواهد شد.»

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور همچنین اشاره کرد که این سازمان با دست خالی نمی‌تواند کار زیادی انجام دهد و لازم است بودجه‌هایی برای بخش‌های پیش‌بینی حوادث پیش بینی شود؛ چرا که بخش مهم در مدیریت حوادث طبیعی، موضوع کاهش و پیش‌بینی خطرات بلایا است، در حالی که تجهیزات این سازمان بسیار فرسوده است و برای انجام مطالعات مرتبط با مدیریت بحران، نیاز به جذب اعتبارات بیشتر در این زمینه دارد.  

در ادامه آقای دکتر صدیقی، دبیر کمیتة مدیریت بحران سازمان نقشه‌برداری کشور نیز توضیحاتی در رابطه با عکس‌های هوایی و نقشه‌های تخریب تهیه شده توسط این سازمان در مواقع بحرانی مانند زلزله و سیل ارائه نمود و از جمله به عکس‌های هوایی و نقشه‌های تخریب تهیه شده در جریان زلزلة اخیر کرمانشاه و سیل‌های رخ داده در استان های سیستان و بلوچستان و فارس اشاره کرد.

در ادامه، آقای دکتر جعفری‌سلیم، معاون اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور اشاره کرد که صرفنظر از جمع‌آوری داده‌های مکانی ملی، این سازمان دو وظیفة بسیارمهم دارد که در مدیریت بحران می‌تواند کاربری داشته باشد؛ اول نظارت بر تمام پروژه‌های تولید نقشه در کشور با هدف یکسان‌سازی استانداردها و دوم این که هرگونه مدیریت در هر زمینه‌ای از جمله مدیریت بحران حاوی داده‌هایی هستند که مبنای توپوگرافی دارند و این داده‌ها زمانی ارزشمند است که بر روی بستر مکانی مناسب و یکپارچه و در کنار هم آورده شوند، یعنی همة اطلاعات بر روی یک پلتفرم مشترک و نقشه قرار بگیرند چرا که در همة مسائل برنامه‌ریزی، وجود زیرساخت داده‌های مکانی بسیار مهم است.

گفتنی است در این جلسه همچنین مدیران کل سامانه ها و زیرساخت های اطلاعات مکانی و ژئودزی و نقشه برداری زمینی، معاونین این دو حوزه و همکارانی از حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاری های بین الملل سازمان نقشه برداری کشور نیز حضور داشتند.

پس از ارائة توضیحات لازم از طرف کارشناسان هر سه سازمان و خاتمة جلسه، بازدید از مدیریت‌های فنی سازمان نقشه‌برداری کشور از جمله نقشه‌برداری هوایی و فضایی، سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی، آبنگاری و امور جزرومدی و نهایتا کارتوگرافی و اطلس‌های ملی صورت گرفت. این بازدید به‌منظور آشنایی بیش‌تر افراد حاضر در جلسه با ظرفیت‌های کاربردی و توانمندی‌های فنی سازمان نقشه‌برداری کشور در زمینه مدیریت بحران انجام شد و در این خصوص توضیحات مبسوطی توسط مدیران و کارشناسان هر یک از بخش‌های مربوطه ارائه گردید. 

در خاتمه، آقای مهندس رحمتی نژاد پیشنهاد نمود تا یک تفاهم نامه سه جانبه مابین سازمان مدیریت بحران کشور، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان نقشه برداری کشور در خصوص همکاری های مشترک در حوزه مدیریت بحران کشور منعقد گردد و مقرر شد تا پیش نویس این تفاهم نامه توسط سازمان مدیریت بحران تهیه و برای نهایی سازی به دو سازمان دیگر ارسال شود و همچنین جلسات کارشناسی بیشتری نیز در این راستا در آینده برگزار گردد. 

   بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0