پنج‌شنبه, 29 فروردين 1398
  • EN
    /  6
رو عنوان : رئیس سازمان نقشه برداری کشور در گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی:
عنوان : تفكر توسعه یافته و توسعه گرا انقلاب را در مسیر پیشرفت هدایت می كند
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ 

امتیاز :  ۴.۹۸ |  مجموع :  ۱۷۲

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در مراسم گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: تفکر توسعه یافته و توسعه گرا، انقلاب را در مسیر پیشرفت هدایت می کند. 

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور، روز دوشنبه 14 بهمن ماه در جمع کارمندان این مجموعه ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی ایران و نیز یاد و خاطره شهدا و ایثارگرانی که در این رویداد بزرگ تاریخی ایفای نقش کردند، مقام والای همه آنهایی که همگام و متحد سبب شدند تا برگ زرینی در تاریخ ایران رقم بخورد را در تداوم این انقلاب، بسیار مهم و ستودنی دانست.

شفیعی در آغاز این مراسم، برگزاری بی پیرایه و بی آرایه این گردهمایی را گامی در جهت تحقق اهداف انقلابی مردم ایران در زمان مبارزه با رژیم طاغوتی عنوان کرد و گفت: سادگی و بی آلایشی یکی از مهمترین اهداف انقلاب جمهوری اسلامی ایران بود که دلیل و محرکی قوی بر قیام مردم محسوب می شد و اکنون نیز این خصیصه باید در رفتار و اعمال ما و در راستای اهداف انقلابیون پیروی شود تا در سلوک یک جامعه انقلابی با نظام استبدادی و طغیانگر قابل تمایز باشد.

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، بزرگداشت انقلاب اسلامی را با تمام فراز و نشیب هایش طی چهار دهه گذشته، مدیون پیشکسوتان و بزرگانی دانست که اکنون ما بر روی بنای ساخته شده توسط آنها ایستاده ایم.

شفیعی درباره تبلیغات نادرست بر علیه انقلاب ایران گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بسیاری از حکومتها در اقصی نقاط دنیا عمر این انقلاب را به یک تا چندسال و کوتاه پیش بینی کردند؛ لیکن اکنون با گذشت چهل سال و با وجود برخی مشکلات و سختی ها، همچنان پابرجاست.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در ادامه، از انقلاب چهل ساله به عنوان یک موجود بالغ شده نام برد و خاطر نشان کرد: قدم های بعدی در این کشور در راستای نتایج و دستاوردهای مردم ایران که در بهمن 57 برای آن قیام کردند و انقلاب را رقم زدند، با همین رویکرد برداشته خواهد شد. وی افزود: در این مقطع باید جدی تر و با حساسیت بیشتری حرکت کنیم و با تأمل، نقاط ضعف و قوت را توأماً ببینیم. با این نگرش نسبت به پیروزی ها غره و با هر شکستی نیز ناامید نشویم.

شفیعی برخی مشکلات موجود در کشور را بخشی از فراز و نشیب های جامعه ای دانست که تمدنی با قدمت دارد و همه مردم آن از یک فرهنگ تغذیه می کنند و بدین ترتیب چهل سالگی انقلاب و بلوغ آن را فرصت مناسبی برای تأملات بیشتر و با نگاهی جامع نسبت به تجارب این چند دهه عنوان کرد.

تفکر توسعه یافته نیز در سخنان رئیس سازمان نقشه برداری کشور مورد تأکید قرار گرفت. وی در اینباره افزود: انقلاب، توسعه و پیشرفت صرفاً به معنای سنگ رو سنگ گذاشتن، ساختمان، راه و پل ساختن نیست. بلکه در وهله اول برای رشد و پیشرفت، فکر جامعه باید توسعه یابد. فکری که سنتی و معیوب باشد و در مقابل هر تغییر مثبتی مقاومت کند، نمی تواند به پیشرفت و توسعه برسد. بنابراین تفکر توسعه یافته و توسعه گرا، انقلاب را در مسیر پیشرفت هدایت می کند.

 

پشتوانه این انقلاب خون است

در ادامه مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، "افشین علا" شاعر و نویسنده انقلابی با غزل؛

" بخت جوان یار ما ؛ دادن جان کار ما           قافله سالار ما ؛ فخر جهان مصطفاست" از مولانا، ایام الله دهه مبارک فجر را به خانواده سازمان نقشه برداری کشور تبریک گفت و اظهار کرد: انقلابی که چهل سال پیش رخ داد و رهبری روشن ضمیر و یک مرجع تقلید توانست همه آحاد جامعه اعم از شهری و روستایی، خاص و عام، روشنفکر، پیر و جوان را به زیر پرچم قرآن هدایت کند، مصداق این ابیات شمس مولاناست.

وی انقلاب اسلامی ایران را انقلابی صددرصد فرهنگی برشمرد و دراینباره افزود: بزرگترین متفکران عصرحاضر در دنیای غرب، بر این باور تأکید داشتند که انقلاب جمهوری اسلامی ایران تنها انقلابی درتاریخ معاصر بوده است که کاملاً فرهنگی است. انقلاب هایی همچون انقلاب روسیه یا انقلاب فرانسه، خواستگاه طبقاتی و ریشه اقتصادی داشته اند؛ اما امام خمینی(ره) در ایران، پیش از این که مبارزه خود را با شاه آغاز کند، به نفی استکبار و مبارزه با صهیونیست پرداخت تا مبادا در جهان رسم بر این بنا شود که مسلمانان را به حقارت و ذلت بکشند و سرزمین و هویت آنها را تصاحب کنند و پس از آن، سلاطین خودکامه با آنها همکاری کنند. قبل از مبارزه امام با شاه و اعتراض به قانون کاپیتولاسیون و ارائه همه اختیارات به غرب، رهبر انقلاب به موضوعاتی پرداخت و معترض شد که مردم ایران را در آن دوره رنج می داد.

این شاعر و نویسنده برجسته ایرانی در ادامه، درباره تلخ کامی هایی که همه آحاد مردم کم و بیش و گاهی آنها را تجربه کرده اند و می بینند گفت: سالهای متمادی پس از انقلاب، به گونه ای سپری نشده است که اکنون بدون این تلخ کامی ها چهلمین سال پیروزی را جشن بگیریم، بلکه اکنون شاهد کمال و بلوغ انقلاب چهل ساله ای هستیم که مانند موجودی زنده تداوم دارد و نفس می کشدو همانند یک انسان به بررسی و بازبینی نیاز دارد. پس باید به فکر بازبینی این انقلاب بود. این موضوع از تک تک مردم جامعه شروع می شود؛ نه فقط از مسئولین، چرا که همه ما شهروندان به اندازه خودمان در قبال انقلاب و حفظ دستاوردهای آن مسئول هستیم.

"علا  "، درباره برخوردهای اجتماعی مردم در بهمن 57 گفت: با وجود همه سختی های روزهای انقلاب، مردم پس از پیروزی انقلاب همواره با لبخند با یکدیگر روبرو می شدند. در شرایط کنونی نیز باید تلاش کنیم هر کسی در هر طبقه ای از جامعه، شاد زیستن را مصداق زندگی اش قرار دهد.

وی درادامه خاطر نشان کرد: باید به فرزندانمان یادآوری کنیم که قبل از این چهل سال در چه جایگاهی بودیم و اکنون نقطه ای که بر آن قرار داریم مدیون هزاران خون ریخته شده ای است که برای بقای کشور، راهشان تداوم و قوت دارد. پشتوانه این انقلاب خون است؛ خون شهیدانی که هر کدام یک عارف به معنای واقعی بوده اند به طوری که وصیت نامه آنها باید گنجینه ملی برای هدایت مردم کشور باشد.

افشین علا، در خاتمه با بیان اینکه ثروت اصلی کشور ما نفت، گاز و ثروتهای اقلیمی نیست، اینها را موهبت های الهی دانست که بسیاری از کشورهای دیگر کمتر یا بیشتر از ایران دارند و افزود: ثروتی که در ایران است و شاید در هیچ یک از کشورهای دنیا نباشد، گنجینه ادبیات فارسی است که بیانگر تمدن کهن و فرهنگ غنی ایران است؛ به طوری که سالها پیش آتاترک از شکافتن مقبره مولانا در قونیه کشور ترکیه جهت بازگرداندن جسم وی به ایران جلوگیری کرد تا آن کشور از غنای وجود وی بهره مند شود. از سویی دیگر افراد بسیار زیادی در کشور روسیه ترجمه رباعیات خیام را در کتابخانه هایشان دارند و مطالعه می کنند. این موارد تنها بخش کوچکی از اعتبار ادبیات غنی ایران در دنیاست.

گفتنی است، از دیگر برنامه های آئین گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در سازمان نقشه برداری کشور، با حضور و سخنرانی مهمانان ویژه دیگری از جمله آقای مهندس اتفاقیان و آقای دکتر مدد، روسای اسبق سازمان نقشه برداری کشور، تک نوازی تار توسط سهیل صادقی از دانشجویان آموزشکده نقشه برداری، اجرای دکلمه و شعر توسط یلدا حبیبی و آبتین نعمتی از فرزندان همکاران سازمان و نهایتا ترانه سرایی دکتر یعقوب حاتم از همکاران اداره کل ژئودزی و نقشه برداری زمینی این سازمان، توام بود.

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0