پنج‌شنبه, 29 فروردين 1398
  • EN
رو عنوان : خاطرات شیرین هشتمین رئیس سازمان نقشه برداری کشور در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛
عنوان : تقدیر دكتر محمد مدد از ورود خوب سازمان نقشه برداری كشور به موضوع فرونشست/ فرونشست از زلزله خطرناكتر است/خاطراتی از معدن نقره در سازمان
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رئیس اسبق سازمان نقشه برداری کشور، در مراسم گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در این سازمان گفت: امروزه اطلاعات برای مردم است و باید در اختیار مردم قرار گیرد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، دکتر محمد مدد که از مهمانان ویژه مراسم گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود، در سخنرانی خود در این مراسم بیان کرد: با مطالعه اخبار سازمان نقشه برداری کشور در سایت این سازمان، در جریان فعالیت های این سازمان هستم و پویایی آن را تحسین می کنم. سازمانی که دیوارها، ساختمان ها و کارمندان آن برای من یادآور بهترین خاطرات دوران خدمت ام هستند.

محمد مدد از کارمندان سازمان نقشه برداری کشور به عنوان یک خانواد یاد کرد و گفت: کارمندان سازمان مانند اعضای یک خانواده باید در کنار هم زندگی کنند نه اینکه فقط مشغول انجام وظایف اداری خود باشند. با این رویکرد و نگرش حتما راندمان کار نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس اسبق سازمان نقشه برداری کشور راه اندازی خط تولید نقشه های 1:25000 را یکی از فعالیت های ارزنده پس از انقلاب در سازمان نقشه برداری کشور برشمرد و این فعالیت که در دوره مدیریت وی محقق شده بود را سخت و دشوار دانست.

وی در اینباره افزود: برای تولید نقشه های پوششی کل کشور با مقیاس 1:25000  اسکنری خریداری شد که بدلیل برخی تحریم های اعمال شده بر ایران در آن دوره، شرکت فروشنده برای راه اندازی این دستگاه به ایران نیامد. اما یک متخصص داخلی از دانشگاه صنعتی شریف توانست این دستگاه را راه اندازی کند. به هر حال کار با این دستگاه با همه سختی هایش آغاز شد. البته لازم است بگویم که مسئولین اسبق سازمان ازجمله مهندس شفاعت، مقدمات این پروژه را فراهم کرده بودند.

معدن نقره در سازمان نقشه برداری کشور

مدد در ادامه بیان کرد: در گذشته فیلم های هوایی که عکس های آنها چاپ شده بود سوزانده می شد که متاسفانه برای محیط زیست مضر بود، اما دستگاهی در سازمان وجود داشت که نقره حاصل از سوختن این فیلم ها را منفک می کرد و بدین ترتیب با نقره بدست آمده از این دستگاه که حکم یک «معدن نقره» را داشت، مدالیوم های تبلیغاتی و هدیه های سازمانی تهیه می شد که بسیار با ارزش بودند.

وی در خصوص نقشه برداری هوایی و مشکلات آن گفت: یکی از بزرگترین چالش های نقشه برداری  هوایی، اخذ مجوز برای پروازها بود که با وجود خلبان های متبحر، برای اخذ مجوز پرواز با سختی های خاصی روبرو بودیم.

رئیس اسبق سازمان نقشه برداری کشور در دولت اصلاحات به راه اندازی نقشه برداری دریایی با کشتی هیدروگرافی در دهه هفتاد نیز اشاره کرد و در اینباره گفت: چارت های دریایی در سالهای قدیم از سوی کشور انگلیس تولید می شد؛ ولی با راه اندازی بخش هیدروگرافی، این چارتها توسط ایران تهیه شد و بدین ترتیب سازمان بین المللی هیدروگرافی IHO، چارت های دریایی تولید شده توسط سازمان نقشه برداری کشور را به عنوان نقشه مبدا اعلام کرد. این موفقیت یکی از بزرگترین تحولاتی بود که در سازمان نقشه برداری کشور بعد از انقلاب ایجاد شد.

وی افزایش سرعت و کیفیت چشمگیر تولید نقشه در این سازمان را تحسین برانگیز دانست و گفت: تغییر و تحول در روش های تولید نقشه در این مجموعه منجر به بهبود کیفیت و سرعت شده است. اما امکان استفاده از حجم بالای داده های تولید شده را نیز باید در اختیار مردم و محققین و برنامه ریزان قرار داد. زیرا می توان خدمات ارزشمندی با این اطلاعات به جامعه ارائه کرد؛ به عنوان مثال با تحلیل عکسهای هوایی در طول دوره های مختلف، می توان توسعه آتی هر شهر را تخمین زد. پایش زلزله، نشست و فرونشست های زمین و ... نیز از دیگر کاربردهای اطلاعات مکانی خواهند بود.

دکتر محمد مدد در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: امروزه این اطلاعات متعلق به مردم است و باید در اختیار آنها قرار گیرد. اکنون شاهد استفاده بی رویه از آبهای زیرزمینی و تبعات و خطرات حاصل از آن مثل فرونشست هستیم. مخاطره ای که از زلزله برای بشر هولناک تر و پرخطر تر است. سازمان نقشه برداری کشور در این زمینه به خوبی ورود کرده و می تواند با پایش چنین اتفاقاتی در حفظ جان مردم مثمرالثمر باشد. این سازمان قادر است تاحد چشمگیری خطرات اقتصادی و اجتماعی را پیش بینی کند. این مهم در سایه گسترش حوزه عملکرد سازمان نقشه برداری کشور در سطح ملی و حتی بین المللی محقق خواهد شد. 

گفتنی است دکتر محمد مدد از سال 1376 تا 1385 ریاست سازمان نقشه برداری کشور را بر عهده داشت.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0