پنج‌شنبه, 29 فروردين 1398
  • EN
رو عنوان : روایتی از تفکیک سازمان نقشه برداری کشور از سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در آئین گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب
عنوان : مهندس اتفاقیان: به جای بازنشر اشتباهات، روحیه همدلی را تقویت كنیم
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ 

امتیاز :  ۳.۰۳ |  مجموع :  ۳۰۰

رئیس اسبق سازمان نقشه برداری کشور در مراسم گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بیان کرد: در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی روحیه همبستگی که امام خمینی(ره) ایجاد کرده بودند، در کشور حاکم بود و همه دلشان می خواست به یکدیگر کمک کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس محمودرضا اتفاقیان، رئیس اسبق سازمان نقشه برداری کشور، در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ضمن تشکر از مهندس شفیعی به خاطر دعوت از وی به این مراسم گفت: دکتر مدد را همه پرسنل سازمان می شناسند ولی زمان ریاست من، خیلی وقت پیش بوده و کسی از آن دوره هم اکنون در سازمان شاغل نیست. از سر در سازمان گرفته تا تمام فضاها و ساختمان های این سازمان برای من خاطره هستند. چند ماه از زمان جنگ گذشته بود که من رییس سازمان شدم. در نخستین موشک باران ایران از سوی عراق، موشکی هم به سازمان نقشه برداری کشور اصابت کرده بود و قسمت نقلیه ما هم آسیب هایی دیده بود. از طرف دیگر گروه های مختلفی هم در سازمان بودند. 2 سال از انقلاب 57 گذشته و فضا هنوز فضای انقلابی بود. من در شرایطی به این سازمان آمدم که سازمان نقشه برداری کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح می خواستند از هم منفک شوند. تصمیم گیری در این خصوص به مجلس و دولت وقت رسید. آقای دکتر کلانتری، مسئولیت تصمیم گیری در این رابطه بر عهده داشت. به دفتر ایشان رفتیم؛ فضایی کوچک و ساده بود. ما صحبتهایمان و دلایل توجیهی مان را ارائه کردیم و ایشان یادداشت کردند، نهایتا تفاهم نامه ای نوشتیم و همه طرفین امضا کردیم. درخواست صورتجلسه کردیم که ایشان فرمودند نیازی نیست اگر دو سازمان به اختلاف بخورند من هستم و آن مساله را حل خواهم کرد؛ ما هم قبول کردیم. ایشان یک ماه بعد شهید شدند و به رحمت خدا رفتند! اما خوشبختانه مشکلی نیز بین دو سازمان پیش نیامد.

وی در بیان گوشه های دیگری از خاطراتش گفت: در آن سال ها، جمعیت کارکنان سازمان زیاد بود. پرسنل نقشه برداری زمینی خیلی زیاد بودند. ما در آن سال برای مراسم سالگرد 22 بهمن از مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی دعوت کردیم که برای جشن تشریف بیاورند. در آن زمان رابطه بین مسئولان رابطه صمیمی و دوستانه ای بود. ایشان دعوت ما را پذیرفتند و به سازمان تشریف آوردند. این مراحل پیچیده هماهنگی در اوایل انقلاب نبودکه حتما باید از منشی وقت بگیریم. روحیه همدلی و همکاری خیلی خوب بود. در آن سالها روح همکاری و همدلی مسئولان در فضای انقلابی خیلی استثنایی و منحصر به فرد بود. همه دلشان می خواست به یکدیگر کمک کنند. روحیه همبستگی که امام فرموده بودند حاکم بود.

مهندس اتفاقیان با بیان اینکه هم اکنون نیز ما باید این روحیه همبستگی را در کشورمان زنده نگه داریم، ادامه داد: در این دوران، اگر در فضای مدیریتی کشور خطایی رخ دهد، نباید ما آن را تکثیر کنیم باید آن را به مراجع قضایی بسپاریم. این تکثیرها به انقلاب لطمه می زند. هر اشتباهی از ما به دین و کشورمان لطمه می زند. مسئولین باید به خطاها رسیدگی کنند. درست نیست که این خطاها را نشر دهیم. هیچ کلامی، لفظی از دهانمان نباید به غلط خارج شود.

رئیس اسبق سازمان نقشه برداری کشور تاکید کرد: باید در فضای آن موقع انقلاب، زندگی کنیم و برای ایجاد یک فضای همدلی و همکاری، برای توسعه و پیشرفت کشورمان تلاش کنیم. ما باید صمیمیت را توسعه دهیم؛ باید به خودمان و فرزندانمان کمک کنیم. مطالب منفی را در جامعه پخش نکنیم. در آن سال های اوایل انقلاب و در جشن 22 بهمن، ما نمایشگاه عکس در سازمان گذاشتیم و عکس هایی را که مردم از انقلاب گرفته بودند، به معرض نمایش گذاشتیم. نمونه ای از آن عکس ها را ارائه خواهم کرد مربوط به واقعه میدان شهدا از آن زمان که سازمان می تواند اسکن کرده و در آرشیو خود حفظ نماید.

گفتنی است مهندس محمودرضا اتفاقیان، طی سال های 1359 و 1360، ریاست سازمان نقشه برداری کشور را بر عهده داشت.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0