پنج‌شنبه, 29 فروردين 1398
  • EN
رو عنوان : به منظور اجرای پروژه‎های ملی گرانی سنجی صورت گرفت؛
عنوان : استمداد از سازمان نقشه برداری كشور برای مشاركت در عملیات اكتشاف نفت
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 شرکت عملیات اکتشاف نفت در راستای پروژههای ملی گرانی سنجی، از سازمان نقشه برداری کشور برای انجام یکی از اکتشافات خود در جنوب کشور، درخواست کمک کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، روز چهارشنبه 17 بهمن ماه، سازمان نقشه برداری کشور میزبان مدیرعامل و چند تن دیگر از مدیران شرکت عملیات اکتشاف نفت بود که طی نشستی درباره نحوه همکاری های متقابل به گفتوگو و تبادل نظر پرداختند.

در این جلسه، محمد عالمی مدیر عامل شرکت عملیات اکتشاف نفت از فعالیت های این شرکت به عنوان یک نهاد غیردولتی سخن گفت و از وجوه مشترک فعالیت های این شرکت با برخی فعالیت های سازمان نقشه برداری کشور یاد کرد و ابراز امیدواری کرد که بستر مناسبی برای همکاری با این مجموعه فراهم شود.

وی شرکت عملیات اکتشاف نفت را به عنوان با سابقه ترین شرکت ایرانی در حوزه صنعت اکتشاف نفت در کشور و اولین صادر کننده خدمات فنی و مهندسی در این حوزه معرفی کرد و افزود: اجرای بیش از 16 پروژه اکتشاف نفت در کشورهای همسایه و مسئولیت کشف بیش از 80% میادین نفتی داخلی، تحت مالکیت صد در صدی صندوق بازنشستگی صنعت نفت از جمله ماموریت های این  مجموعه است.

عالمی افزود: در حال حاضر این شرکت عهده دار اجرای پروژه عظیم ملی ثقل سنجی زمینه پهنه دشت آبادان به وسعت تقریبی  6هزار کیلومتر مربع در 12هزار نقطه در استان خوزستان است. همچنین دو پروژه دیگر شامل برداشت بیش از 15هزار نقطه نیز از برنامه های در دست اجرای این مجموعه برای سال آتی برنامه ریزی شده است.

مدیر عامل شرکت عملیات اکتشاف نفت به چهار دستگاه گراویمتر CG-5 ملکی، دو دستگاه گراویمتر CG-3 ملکی و دو دستگاه CG-5 استیجاری موجود در این شرکت اشاره کرد و افزود: به دلیل حجم بالای پروژه های برنامه ریزی شده، جهت بکارگیری توان تخصصی و دستگاه های CG-5 سازمان نقشه برداری کشور و به منظور تسریع در اجرای پرژه ها و متقابلا به اشتراک گذاری ظرفیت این شرکت برای پیشبرد اهداف آن سازمان، نیازمند همکاری با این سازمان هستیم.

عالمی ضمن اشاره به پروژه های جاری این شرکت که نیازمند همکاری میان مدت و بلند مدت در این حوزه است، گفت: الزامات، محدودیت های قانونی و حجم بالای وظایف جاری سازمان نقشه برداری کشور را درک می کنیم با این حال برای عقد قرارداد همکاری با این سازمان در دوره های کوتاه مدت و قابل تمدید آماده ایم و امیدواریم که بستر مناسب برای این منظور فراهم شود.

مهندس مسعود شفیعی حوزه نفت و اکتشاف را در کشور با اهمیت برشمرد و به توانمندی سازمان نقشه برداری کشور در این حوزه اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط حاصل از تحریم ها که بر فعالیت های اقتصادی و پروژه های عمرانی حاکم است، باید مسیر انجام چنین طرح هایی را به سمت بومی شدن پیش برد.

وی افزود: برای رشد، پیشرفت و انجام طرح های عمرانی خصوصا اکتشاف ذخایر نفتی بدون نیاز به شرکت های خارجی که پیش از این در کشور فعال بودند، ظرفیت ها و توانمندی های داخلی را باید به کار گرفت. این در حالی است که توان و امکانات سازمان نقشه برداری کشور برای مشارکت و همکاری در طرح های ملی، محدود به دایره فعالیت های آن است.

گفتنی است سازمان نقشه برداری کشور مجهز به 4 دستگاه گراویمتر است که برای پروژه اکتشاف نفت در جنوب کشور برای شرکت عملیات اکتشاف نفت نیز می تواند به کار بسته شود. به همین منظور برای بررسی های دقیق تر و روند این همکاری مهندس شفیعی از مسئولین آن شرکت خواست مستندات لازم از سوی مراجع رسمی ارائه دهند تا واحد حقوقی سازمان، شرایط را برای آغاز همکاری آنان با سازمان نقشه برداری کشور بررسی کند تا در شرایط تحریم و با مشارکت بخش دولتی و غیردولتی طرح های ملی و عمرانی برای توسعه کشور به تعویق نیفتد.

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0