پنج‌شنبه, 29 فروردين 1398
  • EN
    /  4
رو عنوان : هشدار مدیر کل نقشه برداری منطقه غرب کشور به مسئولان استان لرستان
عنوان : تهدید رانش و لغزش زمین پس از سیلاب اخیر جدی است
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۱/۲۶ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

نقشه مناطق سیل زده استان لرستان به همراه نقشه به روز راههای این استان با دقت بالا و بهره گیری از اطلاعات جمعیتی برمبنای سرشماری سال 1395 که از سوی سازمان نقشه برداری کشور تهیه شده بود، به مدیران ارشد این استان ارائه شد تا در امر امداد به مناطق تحت تاثیر سیلاب اخیر مورد بهرهبرداری قرار گیرد. همچنین از سوی مدیر کل نقشه برداری منطقه غرب کشور به مسئولان استان لرستان در خصوص تهدید رانش و لغزش زمین پس از سیلاب اخیر هشدار داده شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، احمد رفیعیمیرزا مدیرکل نقشهبرداری منطقه غرب کشور با حضور در جلسات ستاد مدیریت بحران، کارگروه مخاطرات زلزله و لغزش لایه‌های زمین استان لرستان، بر اهمیت استفاده از نقشه‌های مکان محور و استفاده از سامانه‌ی اطلاعات مکانی (GIS) و زیرساخت داده مکانی(SDI) در مدیریت بحران و به اشتراک گذاشتن اطلاعات و دادههای مکانی تمامی دستگاه ها با محوریت استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی این استان تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه نقشههای استان لرستان در زمان وقوع سیل و بعد از آن در دو سری زمانی متفاوت در سازمان نقشه برداری کشور تهیه شده است، گفت: این نقشهها می‌تواند در مدیریت بحران و تصمیم گیری مقامات بسیار موثر باشند.

رانش و لغزش لایه‌های زمین به عنوان یک تهدید جدی

پس از وقوع سیل فروردین ماه 98، شاهد بروز پدیده رانش و لغزش لایه های زمین و در بعضی مناطق فرونشست در استان لرستان بوده‌ایم.

مدیرکل نقشه برداری منطقه غرب کشور با حضور در محل و شناسایی مناطق دارای رانش و تهیه تصویر و مستندات از مناطق مذکور، گزارشی در کارگروه مخاطرات زلزله استان لرستان ارائه کرد که حاکی از  لغزش لایه‌های زمین و هشدار درباره ابنیه و ساختمانهای متاثر از آن بود. رفیعیمیرزا؛ با تاکید بر اینکه این موضوع به عنوان یک تهدید جدی بعد از وقوع سیل محسوب می شود، بر لزوم مطالعات اساسی و اقدامات موثر، بخصوص استفاده از روش های نوین از جمله تصاویر ماهواره ای، گیرنده های GPS و روش‌های کلاسیک جهت رفتار سنجی تغییرات پوسته زمین تاکید کرد.

ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رودخانهها، آبراه ‌ها، مسیل ها و .... نیز در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد فرمانداران در سطح شهرستان، تیمهای بازدید تشکیل داده و ضمن ارائه اطلاعات مربوط به روستاها، دستورالعمل برنامه ریزی کوتاه مدت کاهش ریسک زمین لغزش در مناطق روستایی را تدوین و ابلاغ کنند.

همچنین به دلیل رانشهای ایجاد شده در سطح استان، شرکت گاز استان موظف شد تا هرچه سریعتر نسبت به تمهیدات فوری به خصوص در حاشیه روستای دولت آباد اقدام کند.

در این نشست، از همه دستگاه های اجرایی خواسته شد تا تمامی لایه های اطلاعات خود را دراختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قرار دهند. 

گفتنی است این جلسه در استانداری لرستان و با حضور مدیران کل دستگاه های اجرایی استان از جمله راه و شهرسازی، جهادکشاورزی، منابع طبیعی، شرکت گاز، شرکت آب منطقه ای، شرکت آب و فاضلاب، اداره کل مدیریت بحران، دانشگاه لرستان و اداره کل نقشه برداری منطقه غرب برگزار شد.

 

ضرباهنگ توسعه و سازندگی با اطلاعات مکانی در آمایش سرزمین

در جلسه دیگری که در محل استانداری همدان و در راستای آمایش سرزمین در غرب کشور برگزار شد نیز بر نقش مهم اطلاعات مکانی در تسریع ضرباهنگ توسعه و سازندگی کشور در حوزه آمایش سرزمین تأکید شد.

احمد رفیعیمیرزا در این نشست نیز به طرح موضوعاتی همچون اهمیت و تهدید رانش زمین، زمین لغزش و فرونشست پرداخت و از نقش موثر داده های تخصصی سازمان نقشه برداری کشور در این زمینه سخن گفت. وی بر لزوم استفاده از SDI در مدیریت حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله و همچنین رفتارسنجی رانش و لغزش زمین و فرونشست در مناطق غرب و بکارگیری دانش ژئوماتیک در این زمینه تاکید کرد و افزود: با توجه به زیانهای سنگین و پر هزینه ناشی از لغزش و رانش زمین، ضرورت انجام مطالعات اساسی و برنامه ریزی و رویکرد صحیح جهت مواجهه با این مهم، الزامی است.

در ادامه، روسای سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استانهای حاضر در این نشست، گزارش‌هایی از خسارات ناشی از سیل و اقدامات انجام شده از استانهای مربوطه ارائه کردند و با تاکید بر نقش تاثیرگزار سازمان نقشه برداری کشور و کاربرد اطلاعات مکان محور در مدیریت بحران، از تلاش ها و اقدامات این سازمان تشکر کردند.

یادآور می شود، دکتر آقامحمدی؛ مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در حوزه آمایش غرب نیز، ضرورت به اشتراک گذاری اطلاعات به روز و مکان محور در استانهای منطقه غرب کشور را امری ضروری برشمرد و ضمن تشکر از عملکرد سازمان نقشه برداری کشور در این حوزه و با توجه به ضرورت استفاده از اطلاعات مکان محور در کلیه مطالعات و تصمیم گیریها، پیشنهاد کرد که زیرساخت هایی نظیر SDI به صورت منطقه ای جهت استفاده کمیته آمایش غرب تهیه شود.

در نهایت، با توجه به اینکه استان ایلام در معرض بروز رانش و زمین لغزش قرارگرفته است، از سازمان نقشه برداری کشور خواسته شد تا ضمن شرکت در جلسات ستاد بحران، مطالعاتی نظیر آنچه در استان لرستان انجام گرفته، در استان ایلام نیز صورت دهد.

گفتنی است این نشست در روز 22 فروردین ماه سال جاری، در استانداری همدان و باحضور دکتر آقا محمدی، مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در حوزه آمایش غرب، مهندس شاهرخی استاندار همدان، دکتر صیدایی، دکتر وفایی، مهندس چگنی و مهندس قیصوری، روسای سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استانهای همدان، کرمانشاه، لرستان و ایلام و مهندس رفیعی میرزا مدیرکل نقشه برداری منطقه غرب کشور برگزار شد.

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0