چهارشنبه, 5 تير 1398
  • EN
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۸/۰۴ 
  • تعداد بازدید : 421
    /  3
شفیعی در دیدار با آیت‎الله علوی گرگانی: امیدواریم سخنان مراجع در پرهیز مردم از استفاده منابع زیرزمینی الزام‎آور باشد /آیت‎الله علوی گرگانی: حق آیندگان نباید تضییع شود
رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور در دیدار با یکی از مراجع عظام تقلید گفت: اگر عموم جامعه مطلع باشند که دخالت انسان در محیط زیست چه مخاطراتی دارد، در نوع مصرف از آب‎های زیرزمینی تجدید نظر خواهد کرد. امیدواریم که مردم بیشتر به این موضوع توجه کنند و همچنین امیدواریم که توضیحات مراجع در این خصوص برای مردم الزام آور باشد.

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور در دیدار با یکی از مراجع عظام تقلید گفت: اگر عموم جامعه مطلع باشند که دخالت انسان در محیط زیست چه مخاطراتی دارد، در نوع مصرف از آبهای زیرزمینی تجدید نظر خواهد کرد. امیدواریم که مردم بیشتر به این موضوع توجه کنند و همچنین امیدواریم که توضیحات مراجع در این خصوص برای مردم الزام آور باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشهبرداری کشور، مهندس مسعود شفیعی روز پنجشنبه سوم آبان‌ماه، طی سفری یک‌روزه به استان قم با مراجع عالیقدر تقلید؛ آیات عظام نوریهمدانی، علوی گرگانی و نیز علمای شاخص حوزه علمیه قم؛ آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله حسینی بوشهری و آیت‌الله اعرافی، دیدار کرد و ضمن تبیین فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور و ارائه گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در کشور؛ به‌ویژه استان قم، بر لزوم جلوگیری از ادامه این روند تأکید نمود.

 مهندس مسعود شفیعی پس از دیدار با آیات حسینی بوشهری و اعرافی، به بیت آیتالله علوی گرگانی رفت و با این مرجع عالیقدر تقلید، گفتوگو کرد.

آیتالله علوی گرگانی: استفاده صحیح از تخصص نقشه‌برداری زمینه‌ساز تحقق عدالت اجتماعی است

نقشه‌برداری از زیرساختهای مهم در توسعه کشور است

 

آیتالله سیدمحمدعلی علویگرگانی از مراجع عالیقدر تقلید در دیدار رئیس و معاونین سازمان نقشه برداری کشور، با بیان اینکه نقشه برداری از زیرساختهای مهم در توسعه کشور است و بسیاری از برنامه‌های کلان کشور نیز بر اساس این نقشه‌ها تنظیم می‌شود، گفت: «البته در سالیان قبل کم‌کاری‌هایی در این زمینه صورت گرفته است و باید مسئولان بیشتر در توسعه شهری توجه و دقت کنند».

 

این استاد برجسته حوزه با اشاره به اینکه در سال های گذشته، گنبد و گلدسته‌ حرم ائمه‌ مطهر در شهرهای قم و مشهد، اولین چشم‌اندازی بود که هر مسافری آن را می‌دید، گفت: «متاسفانه به علت برنامه‌ریزی‌های نادرست و ساخت و ساز در اطراف حرم ائمه در این شهرها، بارگاه ائمه‌ مطهر به حاشیه رفته و رویت پذیری‌اش را نیز از دست داده است. تا جایی که حتی از 10 متری حرم هم نمیتوان بارگاه مطهر ائمه بزرگوار را مشاهده کرد. علت این عارضه بینظمی در مدیریت شهری و بیتوجهی به نقشه جامع حرم است. نباید اجازه میدادند که حریم اهل بیت خدشه دار شود و این میزان ساخت و ساز در حواشی آن صورت بگیرد». وی بر رعایت اصول شهرسازی در کشور تاکید کرد و گفت: «تنظیم ساختمان‌ها از نظر ارتفاع باید مورد بازنگری قرار گیرد».

 

آیتالله علوی گرگانی با تاکید بر لزوم رعایت نظام مهندسی در کشور، تصریح کرد: «بخشی از تحقق عدالت اجتماعی در گرو استفاده صحیح از ظرفیت‌های مهندسی نقشه‌برداری‌ و توسعه شهرها و اداره کشور بر اساس سلسله اقتضائات مهندسی است. یکی از برنامههای امام زمان (عج) تنظیم ساختها و ابنیه است. حضرت ایشان پس از ظهور دستور تخریب ابنیهای را خواهند داد که خلاف امنیت اجتماعی ساخته شده و مردم را از حق برخورداری از نور آفتاب و هوای آزاد محروم کرده است. «عجل علی ظهورک» برای تعالی همه ملل است تا افراد نسبت به هم ظلمی روا ندارند».

 

این مرجع تقلید با بیان اینکه نقشه‌برداری‌ شهرها، خود وسیله‌ای برای تحقق عدالت اجتماعی است، ادامه داد: «توسعه آپارتمان نشینی سنخیتی با معماری اسلامی ندارد. این توطئه انگلیس بود تا با نقشههای آپارتمانی زنان را از خانهها بیرون بکشند. در منازل قدیمی بزرگ و حیاط دار، زنان به امور خانواده مشغول بودند، اما با کوچک شدن فضای خانهها زنان نیز به فضای بیرون از خانه آمدند».

 

 آیت الله علوی گرگانی با انتقاد از گسترش آپارتمان‌سازی در کشور افزود: «باید نوع نقشه ساختمان‌ها و شهرها بر اساس اصول شهرسازی و متناسب با معماری‌های اسلامی و ایرانی باشد، بر همین اساس اصلاح نحوه شهرسازی در کشور باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین باید برنامه‌ریزی صحیحی صورت گیرد تا روند اشتباه گذشته در نحوه شهرسازی اصلاح شود. حق هر چیزی را باید ادا کرد و یکی از حقوق مردم، بهره‌مند شدن از عدالت اجتماعی است که اصلاح نحوه شهرسازی بخشی از این حق است».

 

 

وظیفه سنگین در پایش تغییرات پوسته زمین

رئیس سازمان نقشهبرداری کشوردر این دیدار، این سازمان را در امر اطلاعات مکانی در کشور «مرجع» خواند و با اشاره به اینکه عمده زندگی روزمره مردم در طول روز وابسته به اطلاعات مکانی است، گفت: «80 درصد اطلاعات مورد نیاز مردم بر مبنای مکان و موقعیت است. از این رو وظیفه سنگینی بر دوش سازمان نقشهبرداری کشوراست که ناظر بر کیفیت تولید نقشه در سراسر کشور باشد و روابط بین ذی‌نفعان مختلف را در حوزه اطلاعات مکانی تنظیم نماید. این سازمان دارای وظایف حاکمیتی است و از خدمات و نتایج فعالیتهای آن در بخشهای مختلفی از کشور استفاده می‌شود.

 

وی با بیان اینکه سازمان نقشه‌بردرای کشور با 65 سال قدمت، از جمله سازمان‌های با قدمت و تخصصی کشور است که به‌عنوان زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه کشور فعالیت میکند، گفت: «سازمان نقشهبرداری کشورعلاوه بر تولید و تامین اطلاعات پایه، به پایش تغییرات سرزمینی نیز میپردازد. بررسی تغییرات ارتفاعی پوسته زمین که بخشی از آن مربوط به فرونشستهاست از جمله وظایف این سازمان است که طی دو دهه اخیر به آن پرداختهایم».

 

بررسی دو دهه فرونشست زمین در سازمان نقشه‌برداری کشور

شفیعی با اشاره به اینکه فرونشست زمین عمدتاً ناشی از کاهش سطح آبهای زیرزمینی ‌است، گفت: «مطالعات انجام شده در 20 سال گذشته، حاکی از آن است که در نقاط مختلف کشور شاهد کاهش ارتفاع و فرونشست هستیم. در بسیاری از دشتها با فرونشست 16 تا 20 سانتیمتری روبروییم. که تمامی سازههای روی زمین و تاسیسات از راه آهن گرفته تا خطوط لولههای آب، نفت، ابنیه و ... را با خطر شکست و تخریب مواجه میکند. ادامه این روند در یک بازه 10 ساله آتی، موجب کاهش 2 متری ارتفاع زمین در دشتهای کشور می‏شود».

 

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، افزود: «اگر عموم جامعه مطلع باشند که دخالت انسان در محیط زیست چه مخاطراتی دارد، در نوع مصرف از آبهای زیرزمینی تجدید نظر خواهد کرد. امیدواریم که مردم بیشتر به این موضوع توجه کنند و همچنین امیدواریم که توضیحات مراجع در این خصوص برای مردم الزام آور باشد».

 

شفیعی در بخش دیگری از سخنان خود به امکانات و تجهیزات هوایی و دریایی سازمان نقشهبرداری کشوراز جمله هواپیما و کشتی برای تولید نقشه در تمامی عرصههای خشکی و آبی اشاره کرد و گفت: «از دهه 30 هجری شمسی تصاویر و نقشههایی در سازمان نقشهبرداری کشور وجود دارد که امروزه در محاکم قضایی به‌ویژه اختلافات ارضی و ثبت اسناد مورد استناد قرار می‌گیرند».

 

در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم آیت‌الله علوی گرگانی شد. ایشان پس از مشاهده مناطق فرونشست استان قم، تاکید کرد: «ما باید تامین کننده نیازهای جامعه باشیم و حق آیندگان نباید تضییع شود».

 

گفتنی است آقایان جمور، زینالپور، شهبازی و خانم وزیری معاون فنی، مدیر کل امور اداری و توسعه منابع انسانی، مشاور رئیس و سرپرست حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاریهای بینالمللی سازمان نقشه‌برداری نیز مهندس شفیعی را در این دیدار همراهی میکردند. همچنین حسن رضوی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم و شاکر معاون آمار و اطلاعات این سازمان از دیگر همراهان رئیس سازمان نقشهبرداری کشور در دیدار با علما و مراجع بودند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0