سه‌شنبه, 31 ارديبهشت 1398
  • EN
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ 
  • تعداد بازدید : 1353
سازمان نقشه برداری کشور ارائه داد:
جدیدترین نقشه تمامی 31 استان كشور متناسب با تغییرات سال 97
مدیریت کارتوگرافی و اطلس‎های ملی سازمان نقشه برداری کشور جدیدترین نقشه تمامی 31 استان کشور را متناسب با آخرین تقسیمات کشوری در سال 97 منتشر کرد.

مدیریت کارتوگرافی و اطلسهای ملی سازمان نقشه برداری کشور جدیدترین نقشه تمامی 31 استان کشور را متناسب با آخرین تقسیمات کشوری در سال 97 منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، اطلس‌های اطلاعات مکانی استان‌های کشور، یکی از محصولات سازمان نقشه‌برداری کشور است که در مدیریت کارتوگرافی توسط اداره اطلس‌های ملی برای 31 استان کشور تهیه می‌شود.

 این اطلس‌ها حاوی نقشه‌ها و اطلاعات مکانی تمامی استان‌های کشور است که بر مبنای اطلاعات گردآوری شده توسط مدیریت‌های مختلف سازمان تهیه شده تا اطلاعات وسیع و دقیق از اطلاعات مکانی استان‌های کشور در دسترس مدیران و برنامه‌ریزان قرار گیرد و گامی در جهت بهره‌برداری بهینه از اطلاعات مکانی در سیاست‌گذاری‌، برنامه‌ریزی و مدیریت منطقه‌ای و کشوری برداشته شود.

پیش از این سازمان نقشه برداری کشور مجموعه کامل نقشه تمامی 31 استان کشور را در قالب مجلدی با عنوان "اطلس نقشه و اطلاعات مکانی" در سال 1384 تهیه و چاپ کرده بود. پس از آن تاریخ، تهیه نقشه از هر استان به‌صورت موردی در این سازمان انجام شده بود. اما در سال جاری مدیریت کارتوگرافی و اطلس‌های ملی اقدام به تهیه و به‌روز رسانی اطلس‌های اطلاعات مکانی تمامی استان‌های کشور نموده و اطلاعات مکانی 31 استان کشور را در قالب نقشه، نمودار و جدول به تصویر کشیده است.

اطلس‌هایی که در سال 1397 تهیه شده است، دارای جداول و نمودار ارزش دارایی‌های سرمایه‌ای حوزه نقشه و اطلاعات مکانی استان‌ها، بر مبنای تعرفه خدمات نقشه‌برداری 1397 سازمان برنامه و بودجه کشور هستند.

نقشه‌ها و اطلاعات موجود در اطلس‌های اطلاعات مکانی استان‌های کشور، تقسیمات کشوری شامل محدوده و نام شهرستان‌ها و نام مرکز شهرستان‌ها و اطلاعات استانی، هماهنگ با کتابچه ‌ابعاد کشور را دربردارد. همچنین شبکه ژئودزی استان شامل موقعیت و تعداد ایستگاه‌های درجه 1 و 2 موجود در استان و ایستگاه‌های دائمی GNSS استان به همراه موقعیت و مختصات نقاط در این اطلس ها قابل مشاهده است.

شبکه چندمنظوره و گرانی‌سنجی استان شامل موقعیت و تعداد ایستگاه‌های نقاط ثقل مطلق، درجه 1،2 و 3 موجود در استان، شبکه ترازیابی استان شامل موقعیت و تعداد و طول ایستگاه‌های نقاط درجه 1، 2 و 3 موجود در استان نیز در اطلس اطلاعات مکانی استان ها وجود دارد.

نقشه‌های رقومی‌پوششی1:25000 - 1:50000 - 1:100000 - 1:250000 - ‌1:250000 از جمله اطلاعات مکانی در اطلس‌های تهیه شده توسط سازمان نقشه برداری کشور است.

در اطلس تمامی 31 استان کشور؛ پوشش تصاویر ماهواره‌ایIRS  و Land sat ، مدل رقومی زمین با وضوح 10 متر و دقت ارتفاعی بهتر از 7 متر تهیه شده هر استان به همراه نقشه‌های رقومی شهرها در سطح استان شامل موقعیت جغرافیایی و نام شهر ارائه شدهاند.

علاوه بر این موارد چارت‌های دریایی و مشاهدات جزر و مدی استانهای سواحل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان در مقیاس‌های 1:25000 و 1:100000 نیز قابل بهره برداری هستند.

گفتنی است اطلس های تدوین شده از سوی سازمان نقشه برداری کشور محصولی وزین و کاربردی است که در آن می توان موقعیت پروژه‌های نقشه‌برداری نظارت و کنترل فنی شده توسط این سازمان در سطح استان از سال 1391،جدول ارزش دارایی‌های سرمایه‌ای حوزه نقشه و اطلاعات مکانی استان به همراه نمودار میله‌ای تمامی موارد، جداول فهرست عکس‌های موجود از استان بر مبنای روش عکس‌برداری، نقشه‌های موردی و فتوموزائیک‌های تهیه شده از هر استان را نیز مشاهده کرد.

 

امتیاز :  ۴.۷۷ |  مجموع :  ۴۶۱

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0