پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

يکشنبه, 26 خرداد 1398
  • EN
--------------------------------------------------------------------------------- -------
كميسيون معين شورای عالی نقشه‌برداري در ساعت 09:15 روز چهارشنبه مورخ 18/05/96با حضور آقای دکتر آزموده اردلان دبیر شورای عالی و رئیس کمیسیون معین و با حضور اعضا پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور تشکیل شد. دستور جلسه: تصویب پیش‌نویس مصوبه گرید ملی برای طرح در شورای عالیتصویب پیش‌نویس مصوبه اجرایی شدن ماده 23و24 نقشه راه توسعه دولت الکترونیک برای طرح در شورای عالی


 در ابتدا، دبیر محترم شورا ضمن تشکر از حمایت‌ها و حضور اعضاء در جلسات،اعلام کردندکه امیدواریم با نهایی کردن این مصوبات آماده برگزاری جلسه شورای عالی باشیم. در ادامه مهندس سیدین اعلام داشتند که در جلسه قبل کمیسیون معین بند اول جلسه تصویب گردیده و امروز به بند دوم پرداخته می‌شود.  ایشان ابتدا به تشریح مواد 23 و 24 پرداخته و در ادامه جهت لزوم باز بینی این مواد توضیحاتی ارائه کردند. در تاریخ11/06/1393 از طرف شورای عالی فن‌آوری اطلاعات مصوبه ای به نام نقشه راه توسعه دولت الکترونیک به صویب رسید و هم آئین‌نامه اجرایی و هم ضوابط اجرایی آن مصوب و برای اجرا ابلاغ شد.در اولین جلسه شورای عالی فضای مجازی کشور مورخ 14/01/1395 تصمیم گرفته شد که 4 شورا با شرح خدمات موازی در شورای عالی انفورماتیک منحل شود و تمام وظایف آن به شورای عالی فضای مجازی محول شود. و از آنجایی‌که شورای عالی فن‌آوری اطلاعات که سمت نایب رئیسی را نیز داشت منحل شده و وظایفش برعهده کسی گذاشته نشده است و به عنوان یک کمیته اجرایی برنامه‌ریزی SDIرا باید پیاده کند پیشنهاد گردید که دبیرخانه شورای عالی نقشه‌برداری کشور به عنوان نایب رئیس این کمیته فعالیت داشته باشد. از آنجایی‌که نظارت و راهبری SDI به عهده شورای عالی نقشه‌برداری کشور گذاشته شده است از این طریق می‌توانSDI  را هماهنگ‌تر و بهتر در کشور پیاده‌سازی کرد.


با بررسی آمار موجود از تعداد شهرهای کشور برگرفته از دفتر تقسیمات کشوری نتیجه گرفته می‌شود که از حدود 1244 شهر موجود کشورتا کنون از 315 شهر هیچ نقشه بزرگ مقیاسی تهیه نگردیده است و از 498 شهر  نقشه‌ای که تهیه شده در 10 سال گذشته تهیه گردیده و فقط حدود 46 شهر وجود دارد که در 5 سال گذشته از آن‌ها نقشه تهیه گردیده است. در مورد نقشه‌های پوششیکه با توجه به اهمیت آن‌ها به طرح انقلاب معروف شده‌اند بررسی آماری نشان می‌دهد که  از 23  درصد بلوک‌ها بیش از 20سال و 64 درصد بین 10 تا 20 سال و 13 درصد کمتر از ده سال است که نقشه تهیه شده است. از بررسی‌های آماری در مورد نقشه‌های پوششی و بزرگ مقیاس الزام به بازنگری و تهیه نقشه بیش از پیش احساس می‌شود. کلا در این زمینه دو موضوع مطرح شد اول نایب رئیسی شورای عالی نقشه‌برداری و دوم آماده ساختن متنی که باید مصوب شده و به شورای عالی نقشه برداری برود. -از طرف آقای مهندس بنایی پیشنهاد گردید به‌علت اینکه اون شورا منحل شده و کمیته‌های اجرایی فعال ندارد نایب رئیسی نمی‌تواند منتقل شود بهتر است از صفر پیشنهاد شود چنین کمیته‌ای با شرح وظایف در ذیل شورای عالی نقشه‌برداری ایجاد شود. با توجه به اینکه وظیفه NSDI ذیل شورای عالی نقشه‌برداری است کمیته راهبری NSDI  نیز در ذیل شورای عالی تشکیل گردد. هدف از تهیه پیش‌نویس این است که سازمان برنامه و بودجه با اختیاری که دارد بتواند این مسئولیت نایب رئیسی را به شورای عالی نقشه‌برداری تفویض کند. پیشنهاد می‌گردد با توجه به تغییراتی که در ساختار ایجاد شده است و با توجه به نقشه راه دولت الکترونیک ماده 23 و 24 در سال 1396 دوباره بازنویسی شود. -    
      امکان افزایش اعضای کمیته بررسی شود
----------------------------------------------------------------------------------------- كميسيون معين شورای عالی نقشه‌برداري در ساعت 09:15 روز چهارشنبه مورخ 96/04/28 با حضور آقای دکتر آزموده اردلان دبیر شورای عالی و رئیس کمیسیون معین و با حضور اعضا  پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور تشکیل شد.

دستور جلسه: -         تصویب پیش‌نویس مصوبه گرید ملی برای طرح در شورای عالی در ابتدا، دبیر شورا ضمن تشکر از حمایت‌ها و حضور اعضاء در جلسات،اعلام کردندکه امیدواریم با نهایی کردن این مصوبات آماده برگزاری جلسه شورای عالی باشیم. در ادامه مهندس سیدین اعلام داشتند که بعد از برگزاری جلسه قبلی کمیسیون،با دعوت از کلیه اعضاءجهت جلسه کارشناسی پیرامون  گرید ملی،تبادل نظری داشتیم.امروز مصوبه را بررسی و اگر نیاز به اصلاح داشته باشد، با همفکری و نظر شما اصلاح می‌کنیم. سپس پیش‌نویس مصوبه خط به خط قرائت و پس از اعلام نظرات اعضاء،اصلاح شد  وجهت طرح در شورای عالی نقشه برداری آماده شد.

----------------------------------------------------------------------------------------- كميسيون معين شورای عالی نقشه‌برداري در ساعت 09:15 روز چهارشنبه مورخ 96/04/21با حضور آقای دکتر آزموده اردلان دبیر شورای عالی و رئیس کمیسیون معین و با حضور اعضا  پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور تشکیل شد.

 
دستور جلسه: -         گزارش وزارت نیرو از طرح پایلوت گرید ملی -         تصویب پیش‌نویس مصوبه گرید ملی برای طرح در شورای عالی -         بررسی ماده 24 نقشه راه توسعه دولت الکترونیک -         تصویب پیش‌نویس مصوبه اجرایی شدن ماده 24 نقشه راه توسعه دولت الکترونیک برای طرح در شورای عالی در ابتدا، دبیر شورا ضمن خیرمقدم به اعضاء، توضیحاتی در مورد گرید ملی ارائه و اعلام داشتند که بهتراست بجای اینکه در ساماندهی از مختصات استفاده کنیم، از شبکه‌ای استفاده شود که به آن‌ها کدهای معین بر اساس مختصات داده‌شده است. سپس آقای مهندس سیدین توضیح مختصری از دستورات جلسه ارائه کردند و از نماینده محترم وزارت نیرو درخواست کردند که در مورد بند اول دستور جلسه توضیحاتی بدهند. در ادامه آقای مهندس حسین‌آبادی گزارشی از طرح پایلوت گرید ملی در وزارت نیرو را در قالب پرده‌نگاری تحت عنوان «پیاده‌سازی گرید ملی در وزارت نیرو» ارائه دادند و خاطرنشان کردند که گرید ملی برای شبکه‌های توزیع برق-آب-زهکشی اهمیت دارد و مدیریت در سه حوزه حوادث واتفاقات-بهره برداری و امور مشترکین و حوزه فنی و مهندسی می‌تواند مفید باشد. سپس ایشان در مورد روند پیاده‌سازی این طرح اعلام داشتند که موضوع در کمیته راهبری GIS وزارت نیرو مطرح و تصویب شد و با همکاری وزارتخانه به‌صورت پایلوت در دو شرکت زیرمجموعه وزارتخانه شروع‌شده است.

 در ادامه اعضاء نظرات خود را در این مورد اعلام داشتند پیشنهاد‌ها: -بعد از اجرای این طرح در وزارت نیرو و پس از گذشت مدت ‌زمان مشخصی، وزارت نیرو گزارشی از مزایای این طرح ارائه و موانع و مشکلات اداری پیش روی این طرح را نیز اعلام کند.   به دلیل کمبود وقت بررسی سایر موضوعات دستورات جلسه،  به جلسه آتی موکول شد. جلسه فوق‌العاده‌ای در تاریخ 96/04/28 برگزار می‌شود.         ----------------------------------------------------------------------------------------- هفتمین و آخرین جلسه كميسيون معين شورای عالی نقشه‌برداري درسال95 ساعت 09:15 روز چهارشنبه مورخ 95/12/04 با حضور آقای دکتر آزموده اردلان دبیر شورای عالی و رئیس کمیسیون معین  پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور تشکیل شد.

دستور جلسه: -         جمع‌بندی فعالیت‌های سال 1395 -         معرفی ژئوپرتال ملی    در ابتدا، دبیر محترم شورا با تشکر از حضور منظم اعضاء در جلسات و همفکری درزمینهٔ مسائل مطرح‌شده، از آقای مهندس سیدین خواستند که وارد دستور جلسه شوند. سپس آقای مهندس سیدین گزارشی از فعالیت یک‌ساله دبیرخانه ارائه دادند و اعلام کردند که طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته جلسات کمیسیون معین هر دو ماه یک‌بار برگزار شد که مجموعاً با احتساب یک جلسه فوق‌العاده، در سال 95 کمیسیون معین 7 جلسه داشت که دستور جلسات به شرح زیر است: -ساماندهی فضای کسب‌وکار نقشه و اطلاعات مکانی -برنامه‌ریزی روند انجام فتوگرامتری پهپاد -گرید ملی بیشتر حجم کار را موضوعات فتوگرامتری پهپاد و ساماندهی فضای کسب‌وکار به خود اختصاص داد. همچنین 6 جلسه کارگروه تخصصی هم در مورد فتوگرامتری پهپاد برگزار شد که مقرر شد در جلسه مشترک بین ریاست محترم سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و ریاست محترم سازمان نقشه‌برداری کشور این موضوع جمع‌بندی و بعد به شورای عالی ارسال شود. مهندس سیدین در ادامه اعلام کردند که در صورت موافقت اعضای کمیسیون جلسات در سال 96 هم هر دو ماه یک‌بار برگزار شود. ایشان همچنین از اعضای محترم درخواست کردندکه اگر موضوعی که قابل‌طرح در کمیسیون دارند، آن را به دبیرخانه منعکس کنند تا در دستور کار جلسات آتی قرار گیرد. سپس کمیسیون وارد دستور جلسه دوم شد.
در ادامه آقای دکتر جعفری سلیم سرپرست اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور، در مورد دستور جلسه دوم به معرفی ژئوپورتال ملی کشور پرداختند که سرفصل موضوعات به شرح زیر است: -         دلیل مطرح‌شدن GIS -         مفاهیم SDI -         معرفی سه نسل از SDI و وضعیت فعلی SDI طراحی‌شده در سازمان نقشه‌برداری کشور -         تفاوت‌های SDI و GIS -         اقدامات لازم برای ایجاد یک ساختار SDI -         کاربردهای SDI در برنامه‌ریزی‌های کلان به‌عنوان نمونه مدیریت بحران -         مقایسه فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان فن‌آوری اطلاعات ایران در ادامه ایشان سایت ژئوپورتال ملی www.iransdi.ir را معرفی و توضیحاتی در مورد نحوه ورود اطلاعات به سایت و همچنین طریقه استفاده از آن را مرحله‌به‌مرحله شرح دادند. سپس برخی اعضاء سؤالات خود را در این مورد مطرح کردند که ایشان پاسخ سؤالات را دادند. در انتهای جلسه نماینده محترم وزارت نیرو موضوع NSDI را مطرح و خواستار پی گیری و اجرایی کردن این موضوع شدند. ایشان همچنین بر داشتن متولی برای این موضوع تأکید کرده و خواستار رفع موانع موجود شدند. پیشنهاد‌ها: - جلسات کمیسیون معین در سال 96 هر دو ماه یک‌بار و در ماه‌های زوج و در چهارشنبه اول هرماه برگزار شود. - فرهنگ ترویج استفاده از ژئوپورتال ملی در بین دستگاه‌ها با معرفی آن توسط سازمان نقشه‌برداری کشور نهادینه شود. - فعالیت سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان فن‌آوری اطلاعات ایران توسط نهادهای عضو شورای عالی نقشه‌برداری مقایسه شود. - به زیرساخت قانونی برای گسترش و راهبری NSDI بیشتر پرداخته شود.                                                                         ----------------------------------------------------------------------------------------- ششمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی نقشه‌برداري در ساعت 09:20 روز چهارشنبه مورخ 95/11/06 با حضور آقای دکتر آزموده اردلان دبیر شورای عالی و رئیس کمیسیون معین پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور تشکیل شد. دستور جلسه: ادامه بررسی آیین‌نامه اخذ مجوز فتوگرامتری پهپاد       در ابتدای جلسه، دبیر محترم شورا ضمن خیرمقدم به حضار، اعلام داشتند که تشکیل این جلسات، باعث رفع مشکلات و خدمت بهینه به صنعت نقشه‌برداری خواهد شد. سپس ایشان از آقای مهندس سیدین خواستند که وارد دستور جلسه شوند. در ادامه، آقای مهندس سیدین گزارشی یک‌ماهه از فعالیت دبیرخانه را ارائه دادند و اعلام کردند که در تاریخ 95/10/15 کارگروهی متشکل از نمایندگان: وزارت کشور، سازمان نقشه‌برداری کشور، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور و نهادهای مدنی و غیردولتی در دفتر معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور تشکیل شد و در مورد نحوه صلاحیت فنی نهادهای دولتی و نیمه‌دولتی جهت فعالیت درزمینهٔ فتوگرامتری پهپاد بحث و تبادل‌نظر انجام شد. ایشان همچنین اعلام کردند که نامه‌ای با پیوست آیین‌نامه فتوگرامتری پهپاد، از طرف دبیر شورا به اعضای شورای عالی ارسال و درخواست اظهارنظر در این مورد گردید که وزارت نیرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی و همچنین سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح پیشنهاد‌ها و نظرات خود را در قالب نامه به دبیرخانه شورا ارسال کردندکه تمامی نظرات در آئین‌نامه اعمال شد. در ادامه، نماینده سازمان جغرافیایی درخواست کرد که نظرات آن سازمان قرائت شود که پس از قرائت، ایشان اعلام داشتند که با توجه به حساسیت موضوع، این درخواست را داریم که این موضوع از دستور کمیسیون معین خارج و در سطح روسای دو سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح پیگیری شود. سپس برخی از اعضای کمیسیون معین نظر خود را در مورد پیشنهاد نماینده سازمان جغرافیایی بیان داشته و حمایت خود را از این آئین‌نامه اعلام کردند. در ادامه، آقای دکتر آزموده اردلان اعلام داشتند که با توجه به اینکه آقای مهندس هاشمی نماینده سازمان جغرافیایی هستند و طبعاً نظرات مقام‌های ارشد خود را اعلام کردند، بنده موافق تشکیل جلسه‌ای مشترک با رئیس محترم سازمان جغرافیایی و همچنین مقامات وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح هستم و این موضوع را در آنجا مطرح و انشا ا... پس از توافق، باوجود نظر مثبت سایر اعضاء به شورای عالی نقشه‌برداری می‌بریم. ----------------------------------------------------------------------------------------- پنجمین جلسه كميسيون معين شورای عالی نقشه‌برداري در ساعت 09:20 روز چهارشنبه مورخ 95/10/01 با حضور آقای دکتر آزموده اردلان دبیر شورای عالی و رئیس کمیسیون معین  پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور تشکیل شد. دستور جلسه: -         بررسی روند مراحل فتوگرامتری پهپاد در ابتدای جلسه، دبیر محترم شورا ضمن خوشامدگوئی به حضار، بدلیل کمی وقت، بلافاصله وارد دستور جلسه شدند و از آقای سیدین خواستند که توضیحات لازم  را ارائه دهند. سپس مهندس سیدین ضمن مروری برفعالیت های انجام شده در این مورد ،اعلام کردند که کارگروه هایی  شامل کارگروه امنیت-کارگروه صلاحیت وکارگروه ایمنی در این مدت تشکیل وماحصل آن مستنداتی هست که ارائه میگردد.سپس آیین‌نامه اخذ مجوز فتوگرامتری پهپاد در مناطق غیرنظامی در قالب فایلی ارائه گردید  در ادامه اعضای کمیسیون نظرات و پیشنهاد‌های خود را در مورد دستور جلسه اعلام کردند. پیشنهاد‌ها: -کارگروهی تشکیل و در مورد نحوه اخذ صلاحیت دستگاههای نیمه دولتی بررسی ودر جلسه بعدی کمیسیون مطرح گردد. جلسه ساعت 11:00 به پایان رسید. ----------------------------------------------------------------------------------------- چهارمین جلسه كميسيون معين شورای عالی نقشه‌برداري در ساعت 09:15 روز چهارشنبه مورخ 95/09/03 با حضور آقای دکتر آزموده اردلان دبیر شورای عالی و رئیس کمیسیون معین و با حضور اعضا  پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور تشکیل شد. در ابتدای جلسه، دبیر شورا ضمن خوشامدگوئی، مروری بر دستور جلسه قبل داشتند و اعلام کردند ما به داده‌های مکانی بر روی بستری از جنس نقشه نیاز داریم. ایشان در ادامه اشاره‌ای به نامه آقای مهندس چیت چیان وزیر محترم نیرو در مورد تمرکز راهبرد NSDI داشتند و بابت این موضوع و پیگیری و دقت نظر وزیر محترم، از نماینده وزارت نیرو در کمیسیون معین تشکر و قدردانی کردند. سپس کمیسیون وارد دستور جلسه گردید. دستور جلسه: -         برنامه‌ریزی اجرایی طرح ساماندهی فضای کسب‌وکار نقشه و اطلاعات مکانی -         گرید ملی - دریافت نظرات اعضای محترم  در مورد دستور اول جلسه پرده‌نگاری را ارائه شد که شامل: - جایگاه صنعت نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی در برنامه ششم کشور - تعریف و تهیه آمار مؤلفه‌های مختلف صنعت - تعریف ارتباطات با سایر بخش‌ها - تعریف و پایش شاخص‌ها - اقدامات حاکمیتی برای تنظیم صنعت - ارتباط چرخنده این صنعت با سایر بخش‌ها  پیشنهاد‌ها: -        کارگروهی تشکیل و قوانین موردنظر را اولویت‌بندی و راهکاری مشخص ارائه دهد. در ادامه، کمیسیون وارد دستور دوم جلسه گردید. با توجه به اینکه برخی اعضای کمیسیون در جلسه قبلی حضور نداشتند،مروری بر مطالب جلسه قبل گردید. نظرات: -اگر بخواهیم داده مکانی را ذخیره و به آن دسترسی داشته باشیم، ملزم به طبقه‌بندی آن هستیم -یک‌زبان بایگانی مشترک خواهیم داشت -اگر از نقطه‌ای داده مکانی بخواهیم دیگر نیاز به جستجو در کل داده‌ها نیست پیشنهاد‌ها: -        در ابتدا در شورای عالی مطرح و سپس اطلاع‌رسانی درزمینهٔ کاربرد همگانی آن صورت پذیرد. جلسه در ساعت 11:00 به پایان رسید. ----------------------------------------------------------------------------------------- سومین جلسه كميسيون معين شورای عالی نقشه‌برداري در ساعت 09:15 روز چهارشنبه مورخ 95/08/05 با حضور آقای دکتر آزموده اردلان دبیر شورای عالی و رئیس کمیسیون معین و با حضور اعضا پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور تشکیل شد. دستور جلسه: -        - معرفی گرید ملی -      - برنامه‌ریزی امور شورای عالی نقشه‌برداری در راستای بهبود و سامان‌دهی فعالیت‌های نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی در کشور در ابتدای جلسه، دبیر شورا ضمن خوشامدگوئی اعلام داشتند که شورای عالی نقشه‌برداری به لحاظ مرجعیتی که در امور نظام‌مهندسی دارد،از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در ادامه مهندس سیدین ضمن اشاره به آئین‌نامه وظایف شورای عالی نقشه‌برداری،اعلام داشتند که به دستور ریاست محترم سازمان نقشه‌برداری کشور، طرحی توسط کارگروهی شامل مدیریت کارتوگرافی و اطلس‌های ملی و کمیته استاندارد سازمان آماده‌شده بنام گرید ملی که توضیحات آن توسط آقای مهندس عرب کرمی ارائه می‌گردد. سپس مهندس عرب کرمی در ابتدای توضیحاتشان اعلام کردند که به دلیل نیازی که  کشورها به  زبان مشترک اطلاعات مکانی داشتند، گرید ملی به‌عنوان یک سیستم مبنا برای توسعه این کاربرد ایجاد گردید. در ادامه ایشان در قالب پرده‌نگاری چند نمونه از تجربیات کشورها در استفاده از گرید ملی را بیان و مزیت‌های این سیستم را به شرح زیر توضیح دادند: -         - سرعت و دقت بالا -         -  کارآمدی سیستم در آدرس‌دهی حوادث غیرمترقبه به‌وسیله اعلام کد محل -         - کاربرد آسان این سیستم برای عموم افراد جامعه -        -  استفاده از این سیستم در خارج از شهرها و روستاها در تک‌تک نقاط کشوربصورت کد در ادامه اعضای کمیسیون نظرات و پیشنهاد‌های  خود را اعلام کردند.   تصمیمات: -        مقرر گردید ضمن ارسال مستندات مربوطه،کمیسیون معین جلسه فوق‌العاده‌ای ظرف یک ماه اخیر برگزار و نظرات و پیشنهاد‌های اعضای کمیسیون که در دستگاه‌های خود این سیستم را معرفی کردند، ارائه شود.  جلسه در ساعت 11:00 به پایان رسید. ----------------------------------------------------------------------------------------- دومین جلسه کمیسیون معین در سال 95 ساعت 10:15 روز چهارشنبه مورخ 9-04-95 با حضور آقای دکتر آزموده اردلان دبیر شورای عالی و رئیس کمیسیون معین و با حضور اعضا (لیست پيوست) پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور تشکیل شد. دستور جلسه: -        گزارشی از فعالیت کارگروه فتوگرامتری پهپاد -        بررسی آئین‌نامه ساماندهی فضای کسب‌وکار نقشه و اطلاعات مکانی در ابتدای جلسه، پس از خوشامدگویی دبیر شورا، گزارشی از برگزاری جلسات کارگروه‌های فتوگرامتری پهپاد ارائه شد. بر این اساس عملکرد چهار کارگروه به شرح زیر بیان شد: *کارگروه امنیت که با حضور نمایندگان ستاد کل ن.م - وزارت دفاع و پشتیبانی ن.م - سازمان جغرافیایی ن.م - نماینده بخش خصوصی- سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور- سازمان نقشه‌برداری کشور در تاریخ‌های 13-02-95 و 27-02-95 در دو جلسه برگزار شد. *کارگروه صلاحیت که با حضور نمایندگان جامعه مهندسان مشاور ایران- جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران - سازمان جغرافیایی ن.م - سازمان نقشه‌برداری کشور در تاریخ 12-03-95 برگزار شد. *کارگروه استاندارد که با حضور نمایندگان کمیته صنف تجهیزات نقشه‌برداری- رئیس کمیته استاندارد سازمان نقشه‌برداری کشور- سازمان جغرافیایی ن.م - نماینده بخش خصوصی-نماینده دانشگاه در تاریخ 19-03-95 برگزار شد. *کارگروه ایمنی که مقرر شد پس از معرفی نماینده سازمان هواپیمایی کشوری و با حضور نمایندگان سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان جغرافیایی ن.م برگزار گردد.  پس از تشکیل کارگروه ایمنی، کارگروهی با عنوان کارگروه تلفیق تشکیل و جمع‌بندی نتایج این 4 کارگروه در آن صورت می‌پذیرد و پس از نهایی شدن، نتیجه کار به کمیسیون معین ارجاع و پس از تائید در کمیسیون معین جهت تصویب در شورای عالی نقشه‌برداری (شهریورماه) ارسال می‌گردد. در ادامه، بحث آئین‌نامه ساماندهی کسب‌وکار مطرح شد و مهندس سیدین توضیحاتی در مورد پیش‌نویس آئین‌نامه ارائه کردند و اعلام داشتند که نظر اعضایی که در این مورد مطالبی به دبیرخانه ارسال کردند، اعمال‌شده است. در حین توضیحات برخی اعضای محترم سؤالاتی را مطرح کردند که توضیحاتی در این مورد داده شد. -        تصمیمات: -        در کارگروه تلفیق فتوگرامتری پهپاد برخی اعضای کمیسیون معین که نقش کارفرما دارند، حضورداشته باشند. -        نامه‌ای جداگانه از طرف دبیرخانه شورای عالی نقشه‌برداری به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور معاونت فنی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان –سازمان نظام‌مهندسی معدن –سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی ارسال و درخواست جلسه با موضوع ساماندهی فضای کسب‌وکار نقشه و اطلاعات مکانی داده شود. ----------------------------------------------------------------------------------------- اولین جلسه‌ی كميسيون معين شورای عالی نقشه‌برداري در سال  95 ، ساعت 09:15 روز چهارشنبه مورخ 01/02/95 ، پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور تشکیل شد . دستور جلسه: -        ساماندهی فضای کسب وکار نقشه و اطلاعات مکانی در ابتدا، آقای مهندس سیدین ضمن خیرمقدم به حاضرین اعلام داشتند که آقای دکتر آزموده اردلان به‌واسطه جلسه‌ای که در مجلس شورای اسلامی داشتند، به بنده اداره جلسه را محول کردند.سپس ایشان  علل توجیهی طرح مذکور را در قالب پرده نگاری ارائه دادند و در ادامه با تشریح آئین نامه مربوطه ،توضیحات کاملی در مورد دستور جلسه بیان کردند.در این بخش نظرات اعضاء محترم دریافت شد.   مصوبه:   مقرر گردید که اعضای کمیسیون معین نظرات خود را در مورد آئین نامه مزبور بصورت کتبی و از طریق ایمیل،حداکثر تا تاریخ20/02/95 به دبیرخانه شورای عالی ارسال نمایند. ---------------------------------------------------------------------------- آخرین  جلسه کمیسیون معین در سال 94 درروز چهارشنبه مورخ94/12/05  در سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد.  این جلسه که هشتمین نشست اعضای کمیسیون معین در سال جاری بود با حضور دکتر کریمی معاون فنی سازمان و نمایندگان دستگاه های اجرایی تشکیل گردید. در آغاز این نشست، گزارشی از عملکرد  کمیسیون معین و شورای عالی نقشه برداری در سال 94 ارائه شد.این گزارش شامل تعدادجلسات شورای عالی،کمیسیون معین وکارگروه های مربوطه بودکه دستور جلسات و مصوبات آن ها را نیز شامل می شد. سپس اعضاء نظرات خود را در مورد موضوعات و جلسات اعلام و خواستار پی گیری آنها شدند.در ادامه موضوع برنامه زمانی سال بعد  کمیسیون معین مطرح شد و بر همین اساس  مصوب شد کمیسیون معین هر دو ماه و در اولین چهارشنبه ماه زوج تشکیل جلسه بدهد. همچنین برخی عناوین پیشنهادی برای دستور جلسات سال بعد  عنوان شد که اعضا نظرات خود را در این زمینه بیان کردند. در پایان جلسه نیز برخی از اعضای کمیسیون معین پیشنهاداتی در مورد پیگیری مصوبات کمیسیون معین  و شورای عالی نقشه برداری مطرح نمودند.   ---------------------------------------------------------------------------------------------  هفتمین  جلسه کمیسیون معین شورای عالی نقشه‌برداری در سال جاری درتاریخ94/11/07 در سالن جلسات سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار شد این جلسه در ساعت9:15 باتلاوت آیاتی از کلام ا... مجیدآغاز گردید.  دکتر آزموده اردلان ضمن خوشامد گویی به حاضرین، مقدمه ای در مورد دستورجلسه بیان کردند.در ادامه به پیشنهاد برخی اعضاء، موضوع پیگیری مصوبات قبلی شورا بالاخص موضوعNSDI مورد بحث قرار گرفت.همچنین موضوع نقشه راه توسعه دولت الکترونیک مطرح گردید و مقرر شد کارگروهی جهت بررسی تناقضات مصوبه شورای عالی فناوری اطلاعات در این مورد تشکیل و ایرادات را مشخص وسپس طی نامه ای به اطلاع رئیس شورای عالی نقشه برداری رسانده شود. جلسه در ساعت 11:00 به پایان رسید. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- یکصد و بیستمین جلسه شورای عالی نقشه‌برداری کشور روز دوشنبه مورخ 1394/09/16 ساعت 10:40 در سالن جلسات یاران بهشتی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با حضور اعضاء  تشکیل گردید. جلسه با تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید آغاز گردید. در ابتدا جناب آقای دکتر آزموده اردلان دبیر محترم شورا (که در غیاب دکتر نوبخت ریاست جلسه را برعهده داشتند)ضمن خوشامد گویی وارائه توضیحات مقدماتی، وارد دستور جلسه شدند. دستورات جلسه: 1-     * تفویض فرآیند تهیه تعرفه خدمات نقشه‌برداری به شورای عالی نقشه‌برداری. 2-   * لزوم تسری مقررات حاکم بر نظام نقشه‌برداری کشور بر بکار گیری فن‌آوری پرنده‌های بدون سرنشین  در تهیه نقشه و اطلاعات مکانی      در ادامه گزارشی بصورت پرده نگار ارائه شد که در آن نحوه آنالیز وتهیه تعرفه خدمات نقشه برداری بیان و مشکلات پیش روی آن همانند عدم اولویت در شورای فنی و تاخیر در ابلاغ آن بصورت جامعه آماری 10 ساله ارائه شد و پیشنهاد تغییر در روند تهیه تعرفه بصورت زیر شرح داده شد: - ایجاد کارگروه تعرفه و تهیه وآنالیز تعرفه در این کارگروه - بررسی وتائید تعرفه در کمیسیون معین وارسال به شورای عالی نقشه برداری - تائید درشورای عالی نقشه برداری - ابلاغ توسط رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور      سپس اعضای کارگروه تعرفه بشرح زیر مشخص گردید: -          نماینده سازمان نقشه برداری کشور 1 نفر -          نماینده سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح 1 نفر -          نماینده شورای فنی  1 نفر -          نماینده دفتر نظام فنی و اجرایی کشور 1 نفر -          عضو کمیسیون معین نماینده متولیان 1 نفر -          عضو کمیسیون معین نماینده کارفرمایان 1 نفر -          نماینده بخش غیر دولتی ( جامعه مهندسان نقشه بردار ایران ) 1 نفر  مقرر شد که پیشنهاد تفویض فرآیند تهیه تعرفه خدمات نقشه برداری از شورای فنی به شورای عالی نقشه برداری طی نامه ای به اطلاع رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور رسانده شود تا ایشان ضمن بررسی، مشکلات قانونی آن را مرتفع کنند. در ادامه، شورا وارد دستور دوم جلسه شد. پرده نگاری در زمینه ضرورت ایجاد مقرراتی در زمینه استفاده از پرنده های بدون سرنشین در تهیه نقشه و اطلاعات مکانی ارائه شد و اعلام گردید که مطابق وظایف شورای عالی نقشه برداری بایستی ملاحظاتی در نظر گرفته شود تا از مشکلات عدیده ای مانند موارد زیر جلوگیری شود:    عدم وجود قوانین مشخص در مورد پرنده های بدون سرنشین برخلاف قوانین مدون و دقیق پرنده های سرنشین دار وجود نقشه های نواحی محدوده های پروازی  IKAO با محدودیت های زمانی و مکانی حساسیت پرواز در مناطق نظامی و امنیتی حساسیت پرواز در مناطق جمعیتی و صنعتی فعالیت چند رشته ای و تداخل وظایف اعتماد به نتایج و کنترل صحت خروجی در ادامه اکثریت اعضاء، ضمن موافقت با این طرح توضیحاتی در حوزه کاری خود مبنی بر نیاز ضروری این فناوری در تهیه نقشه و اطلاعات مکانی ارائه کردند.فقط اعلام شد که مصوبه آن نیاز به اصلاح دارد که مقرر شد مجددا در کارگروه مطرح و پس از اصلاح به شورا آورده شود. جلسه در ساعت 12:00 به پایان رسید.      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ششمین جلسه كميسيون معين شوراي عالي نقشه‌برداري در سال 94 در ساعت 09:15 روز چهارشنبه مورخ ششم آبان ماه به رياست جناب آقاي دکتر آزموده اردلان ریاست سازمان نقشه‌برداري كشور و دبیر شورا با حضور اعضاء در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور تشكيل گردید. در ابتدای جلسه دکتر آزموده اردلان بر لزوم تدوین مقرراتی جهت ساماندهی استفاده از فن‌آوری پرنده‌های بدون سرنشین در تهیه نقشه و اطلاعات مکانی تأکید کردند.   دستور جلسه: -        ارائه گزارش کارگروه فتوگرامتری پهپاد و بررسی و تائید پیش‌نویس مصوبه جهت طرح در شورای عالی نقشه‌برداری   در ادامه جناب آقای دکتر اردلان از آقای مهندس سیدین خواستند که گزارشی از روند تهیه پیش‌نویس مقررات استفاده از فن‌آوری پهپاد در تهیه نقشه و اطلاعات مکانی ارائه دهند. مهندس سیدین اعلام کردند که در تاریخ 94/6/16 جلسه‌ای با حضور متخصصین دانشگاهی و متصدی این مسئله در بخش خصوصی برگزار شد. سپس پیش‌نویسی آماده و در تاریخ 94/7/8 با حضور برخی از اعضاء کمیسیون معین شامل نمایندگان: وزارت دفاع و پشتیبانی ن.م-سازمان جغرافیایی ن.م-سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور و بخش خصوصی و تشکل‌های غیردولتی جلسه‌ای برگزار شد و نتیجه آن تهیه پیش‌نویس حاضر است. سپس پیش‌نویس قرائت شد و اعضای کمیسیون معین نقطه نظرات و ایرادات مربوط به‌پیش نویس را مطرح کردند. در ادامه پیش‌نویس خط به خط مجدداً قرائت و مطابق نظر جمع اصلاح شد. این پیش‌نویس به‌اتفاق آراء  مورد تصویب قرار گرفت و در دستور کار جلسه آتی شورای عالی نقشه برداری قرار خواهد گرفت. جلسه در ساعت 11:30 به پایان رسید.    ------------------------------------------------------------------------------------- پنجمین جلسه کمیسیون معین در سال 94 روز چهارشنبه مورخ 1394/06/04 ساعت09:15  در محل سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد. در ابتدای جلسه دکتر آزموده اردلان گزارشی از فعالیت یک‌ماهه دبیرخانه در مورد NSDI ارائه دادند و اعلام داشتند که نامه‌ای به همراه گزارش توجیهی و صورت‌جلسه یکصدو نوزدهم شورای عالی نقشه‌برداری برای جناب آقای دکتر نوبخت ارسال گردید تا ایشان در مورد محوریت شورای عالی نقشه‌برداری در سیاست‌گذاری و راهبری زیرساخت ملی داده مکانی تصمیم لازم را مدنظر قرار دهند. دستور جلسه: لزوم تسری مقررات حاکم بر نظام نقشه‌برداری کشور بربکارگیری فن‌آوری پرنده‌های بدون سرنشین در تهیه نقشه و اطلاعات مکانی در ادامه دکتر اردلان اعلام داشتند که یکی از فن‌آوری‌های نوین که در امور تهیه نقشه و اطلاعات مکانی جایگاه ویژه‌ای پیداکرده، استفاده از پرنده‌های بدون سرنشین است و روزبه‌روز استفاده آن گسترده‌تر می‌شود که در این بخش برخی بدون دانش کافی و صلاحیت تهیه نقشه از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، وارد این عرصه شده‌اند. از طرفی برای استفاده از این فن‌آوری استاندارد مشخص و معینی وجود ندارد. به دلیل این عدم آگاهی مشکلاتی در این زمینه ایجادشده است و هدف، ساماندهی بخش تهیه نقشه از طریق این فن‌آوری است. در ادامه پرده‌نگاری ارائه گردید که شامل تاریخچه پرنده‌های بدون سرنشین، کاربردهای غیرنظامی، فتوگرامتری پهپاد، اجزای سیستم، مراحل کار، چالش‌های فتوگرامتری پهپاد، قوانین موجود، نقش شورای عالی نقشه‌برداری در ساماندهی آن ارائه گردید و در پایان، راهکارهایی شامل موارد زیر بیان گردید: }       تدوین سیاست }       تسری قوانین موجود }       تدوین قوانین امنیتی }       تدوین قوانین ایمنی مصوبه: -        تشکیل کارگروه جهت تهیه پیش‌نویس مصوبه و سند پشتیبان در آئین‌نامه اجرایی استفاده از پهپاد و طرح در شورای عالی نقشه‌برداری     -------------------------------------------------------------------------------------------------- چهارمین جلسه کمیسیون معین در سال 94 روز چهارشنبه مورخ 1394/05/07 ساعت09:15  در محل سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد. در این جلسه که با حضور دکتر اردلان رئیس سازمان نقشه برداری کشور ودبیر شورای عالی تشکیل شد، اعضای کمیسیون درباره مدیریت یکپارچه و فرابخشی زیر ساخت داده های مکانی(NSDI ) گفتگو کردند و گزارش توجیهی محوریت شورای عالی نقشه برداری در سیاستگذاری و راهبری زیر ساخت ملی داده مکانی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند. دکتر اردلان ضمن اشاره به نتایج یکصد و نوزدهمین جلسه شورای عالی نقشه برداری ، بیان کرد: پیرو بررسی و توافق بر موضوع محوریت شورای عالی نقشه ­برداری در راهبری زیرساخت ملی داده مکانی(NSDI ) ، طی برگزاری جلسات کمیسیون معین، موضوع در دستور کار شورای عالی نقشه­ برداری قرار گرفت. بر این اساس پیشنهاد مصوبه مذکور در یکصد و نوزدهمین جلسه شورای عالی نقشه ­برداری کشور مطرح گردید. دبیر شورای عالی نقشه برداری افزود: اعضاء نسبت به درخواست مصوبه پیشنهادی کمیسیون معین نظر مثبت داشتند و با آن موافق بودند و اعتقاد جمع بر این بود که زیرساخت ملی داده مکانی جزو وظائف ذاتی شورا است و تخصص لازم در این شورا قرار دارد.منتهی این مصوبه نیاز به یک سند پشتیبان ویا گزارش توجیهی دارد که قرار شد این گزارش در این جلسه کمیسیون تصویب شود وبعد به اطلاع رئیس شورای عالی رسانده شود. سپس متن گزارش توجیهی که توسط دبیرخانه حاضر شده بود،برای اعضاء قرائت گردید ودرادامه اعضای کمیسیون نظر خود را در این باره اعلام داشتند. همچنین مصوب شد که عنوان گزارش توجیهی " محوریت شورای عالی نقشه برداری در سیاستگذاری و راهبری زیر ساخت ملی داده مکانی" باشد.همچنین اعلام گردید در برخی قسمت ها گزارش نیاز به اصلاح نگارشی دارد که پس از اصلاح آن، این گزارش بعنوان ماحصل نهایی به همراه متن مصوبه به نظر ریاست شورای عالی نقشه برداری  رسانده شود.جلسه درساعت 11:00 به اتمام رسید. --------------------------------------------------------------------------------- یکصد و نوزدهمین جلسه شورای عالی نقشه‌برداری برگزار شد . این جلسه در تاریخ 1394/04/22 در سالن جلسات ساختمان معاونت نیروی انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها برگزار و در غیاب آقای دکتر نوبخت (رئیس شورای عالی نقشه‌برداری)، دکتر آزموده اردلان (دبیر شورای عالی نقشه‌برداری) ریاست جلسه را به عهده داشتند. دستور جلسه: 1-   دستور کار محوریت شورای عالی نقشه‌برداری در تهیه زیرساخت اطلاعات مکانی( (NSDI 2-   تفویض فرآیند تهیه تعرفه خدمات نقشه‌برداری به شورای عالی نقشه‌برداری. دکتر آزموده اردلان در آغاز این نشست درباره اهمیت و جایگاه زیرساخت ملی داده مکانی (NSDI ) اظهار داشت: نقشه و اطلاعات مکانی به‌عنوان زیرساخت همه زیرساخت‌های کشور، لازمه توسعه و برنامه‌ریزی است و وجود NSDI در ساختار برنامه‌ریزی کشور و برای تصمیم‌گیری‌های صحیح، ضروری می‌باشد. وی در ادامه افزود: نتایج مفید این‌گونه تشکل‌ها مانند شورای عالی نقشه‌برداری، ظرفیت بالایی در کشور به وجود می‌آورد تا همه دستگاه‌ها در یک فضای فرا بخشی درزمینهٔ فعالیت‌های بخش‌های مختلف ازجمله نقشه‌برداری، تصمیم‌گیری کنند؛ بنابراین، شورای عالی نقشه‌برداری نقش مهمی در هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی در راستای زیرساخت ملی داده مکانی ایفا می‌نماید. سپس آقای مهندس قوامیان (مشاور رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور) درزمینهٔ ضرورت محوریت شورای عالی نقشه‌برداری در راهبری و هماهنگی زیرساخت ملی داده مکانی (NSDI ) مطالبی را تحت عنوان نقش متولیان در تولید داده‌های مکانی به‌منظور مشارکت در زیرساخت ملی داده مکانی ارائه نمودند. ایشان تأکید کردند که NSDI مقوله‌ای است پویا که همواره نیاز به هدایت و مدیریت کلان دارد و بدین منظور به شورایی نیازاست که با اختیارات سیاست گزاری بتواند این امر را انجام دهد وطبیعتا، جزء وظایف ذاتی شورای عالی نقشه‌برداری است. در ادامه، اعضای شورای عالی نقشه‌برداری ضمن تائید ضرورت  عملیاتی شدن زیرساخت ملی داده مکانی NSDI به‌منظور تقویت شراکت داده مکانی بین دستگاهی، بر محوریت شورای عالی نقشه‌برداری به‌عنوان نهادی متشکل از تمامی متولیان نقشه و اطلاعات مکانی کشور، در هدایت و هماهنگی زیرساخت ملی داده مکانی کشور تأکید کردند. در انتهای جلسه مصوب شد تا دبیرخانه شورای عالی نقشه‌برداری با تائید کمیسیون معین، گزارشی را به آقای دکتر نوبخت ارائه نمایند که ضمن تشریح وضعیت NSDI ، تفویض راهبری و هماهنگی این مقوله را به شورای عالی نقشه‌برداری درخواست نمایند. به علت کمبود وقت،فرصتی برای مطرح شدن دستور دوم نشد و ساعت 10:00 جلسه به پایان رسید. ------------------------------------------------------------------------ سومین جلسه کمیسیون معین در سال94 در روز چهارشنبه مورخ94/04/03 ساعت09:15 در سالن جلسات مدیران سازمان نقشه برداری کشور برگزار گردید.در این جلسه بعد از تلاوت آیات قرآن مجید، آقاي دکتر آزموده اردلان دبیر شورا ورئیس کمیسیون ، ضمن خیرمقدم به حاضران، گزارشی از مراحل پیشرفت «نقشه راه صنعت نقشه‌برداری» در فاصله زمانی یک ماه اخیر که توسط دبیرخانه صورت گرفته، ارائه دادند .سپس کمیسیون وارد دستور جلسه شد. موضوعات مطرح‌شده: 1-    طرح پیش‌نویس مصوبه شورای عالی با موضوع محوریت شورا در تهیه زیرساخت اطلاعات مکانی (NSDI ) در ابتدا آقای مهندس قوامیان، توضیحاتی در مورد پیش‌نویس مصوبه ارائه کردند. در ادامه اعضاء نظر خود را در این مورد اعلام نمودند و با همکاری اعضاء مصوبه شورا در برخی قسمت هااز نظر نگارش و نکات قانونی اصلاح گردید که متن آن در بخش مصوبات به‌صورت مشروح آمده است. 2- طرح پیش‌نویس مصوبه شورای عالی با موضوع ساماندهی به تهیه تعرفه خدمات نقشه‌برداری با جمع‌بندی نظرات جلسه قبل اعضاء کمیسیون معین مقرر گردید ابتدا پیشنهاد این مسئله در شورای عالی طی مصوبه‌ای مطرح و پس از موافقت شورا، دبیرخانه سازوکار آن را برنامه‌ریزی کند. 3-اظهارنظر در مورد مراحل، زمان‌بندی و پرسش‌نامه تهیه چشم‌انداز صنعت نقشه‌برداری کشور این بند به دلیل کمی وقت به هماهنگی‌های خارج از جلسه موکول شد. در مورد بندهای اول و دوم کمیسیون دو مصوبه داشت تا در جلسه آتی شورای عالی مطرح گردد. جلسه درساعت11:00 به پایان رسید. ---------------------------------------------------------------- دومین جلسه  کمیسیون معین شورای عالی نقشه برداری درسال1394 روز چهارشنبه مورخ94/3/6 در سالن شورای مدیران و از ساعت 9:10 آغاز گردید.در ابتدا پس از تلاوت آیات کلام ا.. مجید،آقای دکترآزموده اردلان ریاست کمیسیون معین و دبیر شورای عالی نقشه برداری ضمن خوشامدگویی به اعضاء،گزارشی از فعالیت های دبیرخانه شورای عالی در روش شناسی تهیه چشم انداز و تدوین "نقشه راه صنعت نقشه برداری"  ارائه کردند. در ادامه کمیسیون وارد دستور جلسه  با  عنوان زیر شد : - نقش شورای عالی نقشه‌برداری، دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها در ایجاد زیرساخت اطلاعات مکانی ملی(NSDI) در ابتدا، موضوع با عناوین زیر مطرح گردید: -        تعریف زیرساخت ملی داده مکانی -        تغییر رویکرد نسبت به اطلاعات مکانی -        پیش‌نیاز‌ها -        مثلث همکاری -        لایه های داده مبنائی -        لایه های داده موضوعی در ادامه اعضای کمیسیون معین ضمن تاکید بر لزوم  محوریت شورای عالی نقشه برداری در  سیاست گذاری و راهبری زیرساخت ملی داده مکانی به بیان نظرات خود در اجرایی نمودن زیرساخت اطلاعات مکانی ملی پرداختند .   جلسه درساعت 11:00 به پایان رسید. ----------------------------------------------------------- اولین جلسه "کمیسیون معین شورای عالی " در سال 1394 در روز چهارشنبه نهم اردیبهشت ماه  با حضور ریاست محترم سازمان نقشه‌برداری کشور و نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی تشکیل شد . در آغاز این نشست آقای دکتر آزموده اردلان دبیر شورایعالی نقشه برداری ورئیس کمیسیون معین ، هدف از تشکیل جلسات این کمیسیون را رفع مشکلات حرفه نقشه‌برداری با مشارکت و همکاری اعضاء اعلام کرد و افزود: تلاش ما در جهت ایجاد یکپارچگی در صنعت نقشه‌برداری است. ریاست کمیسیون معین، فعالیت‌های انجام‌شده جهت تفویض تهیه تعرفه‌های خدمات نقشه‌برداری از شورای فنی سازمان مدیریت به شورای عالی نقشه‌برداری را بیان کردند . وی خاطرنشان کرد: باید برای رسیدن به این وحدت و یکپارچگی چشم‌اندازی را تعیین و سپس با تدوین یک برنامه‌ریزی دقیق برای دستیابی به این اهداف و چشم‌اندازها فعالیت نماییم. در ادامه،  مهندس واحدی ومهندس سیدین نحوه تعیین روش کار" تهیه چشم‌انداز نقشه و اطلاعات مکانی" را تشریح کردند وسپس دکتر آزموده اردلان از  اعضاء در این زمینه نظرخواهی کردند . اعضای کمیسیون معین ضمن تأکید بر لزوم تهیه چشم‌انداز و ارائه نقطه نظرات خود در مورد روش کار، به برنامه‌ریزی و نظم ایجادشده در تشکیل جلسات و موضوعات انتخاب‌شده اشاره کردند .           ------------------------------------------------------ یکصدو هجدهمین جلسه شورایعالی نقشه برداری در تاریخ93/11/27 در سالن یاران بهشتی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور به ریاست آقای دکتر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و رئیس شورای عالی نقشه برداری باحضور تمامی نمایندگان عضو برگزار گردید. ********************************************************************************************************************************* جلسه کمیسیون معین شورای عالی نقشه برداری در تاریخ13-12-93 در سالن جلسات سازمان نقشه برداری کشور  به ریاست آقای دکتر آزموده اردلان دبیر شورا و رئیس کمیسیون و با حضور نمایندگان دستگاه های عضوتشگیل گردید.دستور جلسه این کمیسیون شامل  موارد زیر بود: - تعیین نقشه راه «نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی کشور» با عنایت به بند الف آئین‌نامه وظایف شورا - تعیین و پیشنهاد اولویت‌های نقشه‌برداری کشور برای برنامه ششم توسعه بر اساس بند پ آئین‌نامه وظایف شورا - لزوم پیگیری تعرفه‌های خدمات نقشه‌برداری بر اساس بند خ آئین نامه وظایف شورا

5.3.5.0
V5.3.5.0