پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

چهارشنبه, 5 تير 1398
 • EN

  ارائه سرویس های مکانی بر خط
  از تمامی نقشه ها و داده های 
  سازمان نقشه برداری کشور

  در راستای اجرای قانون برنامه پنجم توسعه کشور، مبنی بر ارائه خدمات داده­ های مکانی توسط متولیان در چارچوب استانداردهای جهانی، راه‌اندازی سرورهای مکانی استاندارد در سازمان نقشه­ برداری کشور(اداره کل سامانه­ ها و زیرساخت ­های اطلاعات مکانی) آغاز گردید.

  بعد از ظهور Web GIS ، کاربران در ابتدا برای انتقال داده­ ها مجبور بودند روش ­های زمانبر، ناکافی و توام با خطا را بکار گیرند. لذا تمایل برای استفاده از توان بالقوه سایر منابع افزایش یافت. از طرف دیگر متولیان داده به دنبال راه‌حلی در ارائه داده‌ های مکانی بدون نیاز به اشتراک گذاری اصل داده بودند. این موضوعات سرانجام منجر به ایجاد کنسرسیوم GIS متن‌باز گردید. متولیان داده با استفاده از استانداردهای این کنسرسیوم که زبان مشترکی برای تبادل و تعامل داده ­ها میان سرورهای مکانی ایجاد می ­کرد و نیز با بهر‌ه‌گیری از امکانات معماری سرویس‌گرا، به جای آنکه خود اطلاعات را در اختیار کاربران قرار دهند می‌توانستند سرویس بهره‌برداری از اطلاعات را به آنها ارائه دهند. 

  با راه ­اندازی این سرویس­ ها، حجم انبوهی از اطلاعات مکانی که در طی سال­ های گذشته در سازمان ­های مختلف تولید شده بود و امکان دسترسی عموم به آنها بدلیل مشکلات پروتکلی وجود نداشت، هم اکنون امکان بازسازی آنها تحت مشخصات OGC وجود داشته و قابل ارائه به طیف وسیعی از کاربران در محیط اینترنت می ­باشد. در این راستا اداره کل سامانه­ ها و زیرساخت­ های اطلاعات مکانی سازمان نقشه­ برداری کشور موظف به ایجاد تسهیلات در شکل گیری SDI سازمانی از طریق سرویس ­های استاندارد مکانی تحت وب با بهره گیری از تکنولوژی­ های نوین گردید.

  ویژگی مناسب این سرویس­ ها در این است که متولیان داده جهت ارائه خدمات خود، نیاز به ارائه اصل داده به کاربران ندارند. این سرویس­ ها دارای معماری خاصی بوده بگونه ­ای که ضمن ارائه کلیه خدمات مورد نیاز به کاربر، محتوای داده در اختیار کاربر قرار نمی­ گیرد.

  هدف از اجرای طرح: 

  ارائه سرویس بهره برداری داده ­های مکانی به جای خود داده ­های مکانی به کاربران(با استفاده از استانداردهای کنسرسیوم GIS متن‌ باز) و در نتیجه تسریع در ارائه خدمات داده ­های مکانی به کاربران از نظر کمیت و کیفیت در عین حفط امنیت داده ­های مکانی.


  شکل1: نمایشگر سرویس های مکانی نقشه های پوششی کشور   نتایج حاصل از اجرای طرح:

  1- متولیان داده جهت ارائه خدمات خود نیاز به ارائه اصل داده به کاربران ندارند. متولیان داده ­های مکانی ضمن آنکه همواره تمایل به ارائه خدمات به کاربران دارند از طرفی تمایل به دراختیار گذاشتن خود داده به کاربران ندارند. این سرویس ها دارای معماری خاصی بوده که ضمن ارائه کلیه خدمات مورد نیاز کاربر، محتوای داده را در اختیار قرار نمی‌دهد. همین مزیت باعث استفاده گسترده آنها گردیده و راه را برای ارائه سرویس­ های نقشه‌ای به کاربر نهایی به صورت برخط فراهم آورده است.

  2- کاربر می­ تواند نقشه­ ها و لایه­ های مکانی مد نظر خود را در بستر شبکه(با استفاده از سیستم اطلاعات مکانی) و در طی فرآیندی مشخص و به صورت برخط انتخاب و سفارش دهد (خریداری نماید). 
  3- 
  به واسطه بهره گیری از استاندارهای OGC که جزء استانداردهای جهانی می­ باشند، قابل تعامل با سرویس ­های تحت استاندارد OGC در سراسر جهان بوده و به این ترتیب کاربران این قابلیت را خواهند داشت که داده­ های مکانی گوناگون را از منابع مختلف در سراسر جهان در اختیار داشته باشند.

  در ساختاری که سازمان نقشه­ برداری کشور از آن استفاده نموده، از نرم­ افزارهای متن باز Geoserver ، Gaia و Openlayers در راه ­اندازی و بهره ­برداری از سرویس ­های WMS, WFS, WMTS بهره ­گیری شده است.

   


  شکل2: سرویسWMS لایه‌های نقشه‌ای 1:25000  شکل3: نمایش WMSای از لایه Asphalt_Road1_Line_Z1


  شکل4: نمایش لایه مراکز عکسی (در استان البرز) در قالب
  سرویس
  WMS  با 
  استفاده از نرم افزار OpenLayers 

  قابل ذکر است که در حال حاضر، امکان ارائه سرویس ­های نقشه ای به کاربران درون سازمانی میسر است که با کسب مجوزهای لازم، این سرویس در آینده در اختیار کاربران برون سازمانی نیز قرار خواهد گرفت. نمایی از داده های مکانی سازمان نقشه برداری که برگرفته از لایه های نقشه ای 1:1000000، 1:25000 و 1:2000 می باشد، در شکل زیر نشان داده شده است. در این شکل، 3 زوم مختلف از نقشه که به صورت سرویس ارائه شده اند، نمایش داده شده است.
  شکل5: نمایی از سرویس های چند مقیاسه پایگاه اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری کشور  5.3.5.0
  V5.3.5.0